Där testas p-piller för män
Nu har forskare i Indonesien tagit fram ett p-piller för män, som under kommande året ska testas på ett hundratal personer. Om preventivmedlet håller måttet räknar myndigheterna med att godkänna det redan 2019.
Nyhet! Kunskapsbrev om kronisk lymfatisk leukemi, KLL
Få kostnadsfria kunskapsbrev om KLL till din e-post. I breven får du information om olika behandlingsalternativ, nya forskningsrön och vårdens skyldigheter gentemot dig som patient och anhörig.
P-pillret är baserat på växten Justicia gendarussa, vilken har använts av män från en ursprungsbefolkning på Papua för att undvika oönskade graviditeter. Enligt Bambang Prajogo, forskare vid Airlanggauniversitetet i Surabaya, har läkemedlet en enzymeffekt som hindrar spermier från att tränga in i ägget och befrukta det.
Nu drar den ettåriga studien, där ett hundratals par är inkluderade, igång. Förhoppningarna är att preventivmedlet ska godkännas av det indonesiska läkemedelsverket redan nästa år. Något som i så fall skulle bli det första preventivläkemedlet i världen för män. Det rapporterar Vetenskapsradion.
Tidigare forskning om p-pillret
Tidigare har kliniska studier gjorts på totalt 470 par, dock som längst under en tremånadersperiod.
– Bara ett par blev gravida så de gröna indonesiska p-pillren för män skyddar till 99,9 procent, säger Bambang Prajogo, och tillägger att bortsett från ökad sexlust har det inte registrerats några biverkningar.
Öka din kunskap om MS
Utbildning där du som lever med MS eller är anhörig till någon med MS får lära dig mer om behandlingsmöjligheter, vad som gäller vid vaccinationer och olika bromsmediciner och vilka rättigheter och möjligheter man har som patient med MS.
Skepsis bland internationella fertilitetsforskare
Men än så länge är endast djurförsök vetenskapligt publicerade och internationella fertilitetsforskare är skeptiska till att p-pillret för män håller vad det lovar.
– Jag är skeptisk till både att verkningsmekanismen skulle vara tillräcklig för att det skulle bli effektivt som preventivmedel och den vetenskapliga kvalitén. Men det låter ju fortfarande spännande tycker jag, säger Kristina Gemzell Danielsson, professor i gynekologi vid Karolinska institutet.
Vidare deltar Kristina Gemzell Danielsson i en internationell studie kring en p-salva för män.
Gå utbildning om testosteronbrist (gratis): Lär dig mer om symtom, behandling & orsak, samt delta i en enkätundersökning
- Vetenskapsradion - http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=6899073
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu