Information

Om Netdoktor

Netdoktor.se är Sveriges ledande hälsoportal. Det senaste åren har trafiksiffrorna fördubblats och ligger nu på en miljon besök varje månad.


Redaktionen, Netdoktor.se
Publicerad den: 2009-03-06

Netdoktors mål är att förbättra folkhälsan genom hälsoupplysning och medicinsk information i ett språk som alla kan förstå. På så sätt medverkar Netdoktor till att utjämna kunskapsklyftan mellan läkare och befolkning.

Mer än 100 framstående svenska läkare, specialister och andra medicinska experter skriver, redigerar och uppdaterar innehållet på Netdoktor.se samt svarar på frågor från användare i brevlådorna online.

Samtliga tjänster på Netdoktor, som till exempel samhällen, är utarbetade av ett redaktionellt team med läkare, specialister, journalister och webbutvecklare. Det redaktionella materialet är under oberoende kontroll av Netdoktor och dess medicinska experter.

Netdoktor.se är en tjänst som är gratis för användaren, dock kan specifika tjänster vara avgiftsbelagda. Verksamheten finansieras huvudsakligen genom att sponsorer och annonser syns på Netdoktors sidor. Viktigt att påpeka är att redaktionell innehåll är helt oberoende och att sponsorer och annonsköpare inte kan påverka innehållet i texter eller annat material.

Netdoktor.se AB driver också NetdoktorPro.se - ett medicinsk verktyg för läkare »  som bygger på en vision att skapa en svensk internetresurs av högsta medicinska kvalitet, där senaste medicinska kunskapen är tillgänglig för alla läkare.

Netdoktor är ett företag inom Bonnier Healthcare.

adress:

Netdoktor.se AB
Gjörwellsgatan 30
112 60 Stockholm
redaktionen@netdoktor.se

Vi som arbetar på Netdoktor.se

Ann Charlotte5
Ann-Charlotte Beckman
VD
Tel: +46 70 954 78 60
E-post: ann-charlotte.beckman@netdoktorpro.se

Alexandra
Alexandra Skogström
Kundansvarig
Tel: +46 72-942 85 30
E-post: alexandra.skogstrom@netdoktorpro.se

anneli norberg netdoktor4

Anneli Norberg
Kundansvarig
Tel: +46 73-558 65 74
E-post: anneli.norberg@netdoktor.se

jessica hansson netdoktor11

Jessica Hansson
Kundansvarig
Tel: +46 76-171 40 49
E-post: jessica.hansson@netdoktor.se
Dennis2
Dennis Zirath
Kundansvarig
Tel: +46 70-003 34 36
E-post: dennis.zirath@netdoktor.se
Johan Dahlqvist
Kundansvarig
Sjukskriven tillsvidare
Mats HaldinMats Halldin
Leg läkare och medicinsk chef
E-post: mats.halldin@netdoktorpro.se
Besima3
Besima Aho
Redaktionschef
E-post: besima.aho@netdoktorpro.se
Caroline3
Caroline Holmqvist
Redaktör
E-post: caroline.holmqvist@netdoktorpro.se
Elina2
Elina Mattsson
Redaktör
E-post: elina.mattsson@netdoktor.se
Lovisa2Lovisa Dahlström
Redaktör
E-post: lovisa.dahlstrom@netdoktor.se
JessicaJessica Gervide
Tekniskt ansvarig
E-post: jessica.gervide@netdoktorpro.se
Asa HernerÅsa Herner
Webbmaster
E-post: asa.herner@netdoktorpro.se

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons