Fråga doktorn

Fråga   Allergi

Fråga: Viktuppgång och astmamediciner?

Undrar om det finns något samband mellan att ta mediciner som pulmicort brickanyl o servent o att ha svårt gå ner i vikt

Svar:

Hej!
Det finns mig veterligt inga rapporter om viktpåverkan av de inandade astmamediciner som du nämner. Jag har inte heller stött på det i min verksamhet. Kortison i tablettform kan som bekant ge viktökning, men det är ju en helt annan fråga.

Jag tycker att du kan använda dina astmamediciner på det sätt som krävs för att kontrollera din astma. Med en bra astmakontroll är det också lättare att kunna motionera och på det sättet bidra till en viktnedgång.

Med vänlig hälsning
Gunnar Bylin
Överläkare och allergispecialist


Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Klåda på ben, armar och i underliv

2011-09-12 | 13:38

av Anonym användare

Allergivaccination

2011-05-4 | 13:40

av Anonym användare

Akut bronkit

2011-05-19 | 13:48

av Leif Bjermer

Pricktest

2011-02-26 | 08:21

av Anonym användare

Varför vidgas blodkärlen urtikaria?

2011-02-5 | 14:29

av Anonym användare

Mastceller

2010-11-22 | 17:37

av Anonym användare

Hund och allergi

2010-10-17 | 20:55

av Anonym användare

Bronkiell hyperaktivitet - svårt att andas

2010-09-25 | 22:24

av Leif Bjermer

Inhalationsproblem med Pulmicort

2010-08-4 | 09:34

av Anonym användare

Allergisk mot hund

2010-07-14 | 07:23

av Anonym användare

Varför symptomlindring istället för att bota

2010-06-22 | 20:04

av Anonym användare

Hur ska jag medicinera?

2010-04-20 | 09:53

av Anonym användare

Mögel på förskola

2010-03-2 | 15:45

av Anonym användare

Nöt o pälsdjursallergi

2010-02-26 | 17:57

av Anonym användare

Måste andningen pipa?

2010-01-28 | 20:35

av Anonym användare


Du har valt bort en eller flera kakor vilket kan påverka viss utökad funktionalitet på siten.