Fråga doktorn

Fråga   Manlig hälsa

Fråga: Acne vid Testosteroninjektioner

Får testosteroninjektioner sedan ett antal månader. Har fått ganska besvärlig ackne
på rygg och bröstkort. Är detta vanligt. Är man 75 år.

Svar:

Ja, det är vanligt med acne. Kanske inte så vanligt att den blir besvärlig i din ålder men man får titta på dina nivåer så du inte ligger för högt. Annars får man behandla med vanlig acnemedicin.


Besvarade frågor under chatten

Denna fråga blev besvarad under expertchatten Chatt om testosteronbrist hos män (hypogonadism). Nedan listas andra frågor besvarade vid samma tillfälle.

Fråga Besvarad
Farligt att ta testosteron för långt tid?

2020-09-17 | 08:03

av Mats Holmberg

Undersöka testosteronbrist på vårdcentral?

2020-09-16 | 21:47

av Mats Holmberg

När sätts tablettbehandling in för testosteronbrist?

2020-09-16 | 20:33

av Mats Holmberg

Kan underligande orsaker ligga bakom låga värden av testosteron?

2020-09-16 | 18:11

av Mats Holmberg

Varför får inte kvinnor hjälp vid testosteronbrist?

2020-09-16 | 12:14

av Mats Holmberg

Acne vid Testosteroninjektioner

2020-09-15 | 13:59

av Mats Holmberg

Kan testosteron höja sexlusten?

2020-09-15 | 13:38

av Mats Holmberg

FINNS MANLIGT KLIMAKTERIUM?

2020-09-15 | 10:38

av Mats Holmberg

Prostatacancer - kan jag höja potensen med testosteron?

2020-09-15 | 10:27

av Mats Holmberg

Ligger inom referensvärdet - men mår så himla dålig

2020-09-14 | 15:15

av Mats Holmberg

Kan jag ha brist på testosteron?

2020-09-13 | 15:27

av Mats Holmberg

Är det brist på testosteron???

2020-09-9 | 17:48

av Mats Holmberg

Har jag för lågt testosteron?

2020-09-9 | 14:37

av Mats Holmberg

Tillförlitliga medel att höja testosteron

2020-09-9 | 14:36

av Mats Holmberg

Kan Finasterid orsaka testosteronbrist?

2020-09-9 | 12:39

av Mats Holmberg


Annons
Annons
Annons