Fråga Psykologen

Fråga   Psykiatri

Panikångest och medicinering

Jag har börjat äta setralin 50mg för panikångest, har väl gått in i väggen och är slut, har även ms så det är lite mycket nu. Jag har fått jobbiga insättningsbesvär av setralin och äter sobril för att lugna mig. Har mer panik nu samt högt blodtryck, när går detta över samt tror du jag behöver högre dos?

Svar:

Hej! Jag är legitimerad psykolog, och inte läkare. Så jag kan tyvärr inte svara på frågor som rör medicinering och doser. Du behöver ta kontakt med den läkare som skriver ut dina mediciner och be om information om exempelvis insättningsbesvär. Det är dock inte ovanligt att man får mer ångest under den första tiden man börjar ta medicin, vilket ger med sig efter ett par-tre veckor. Men jag vill uppmana dig att ta kontakt med din läkare och diskutera genom detta ordentligt så att du känner dig trygg på de val du gör med hänsyn till behandling. Lycka till! Med vänliga hälsningar /Anne


Annons
Annons
Annons
Annons