Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Är jag hopplöst fall??

Är kvinna 168 cm vikt 82 kg, lider sedan ca 20 år tillbaka av depression o panikångest, allt började efter en svimning o inget fel hittades kroppsligt o efter deta så har jag mått dåligt väldigt mycket o sökt hjälp i alternativmedicin mm. Sedan några år tillbaka äter jag citalopram, har gjort korta upehåll vid graviditet o mått jätedåligt o fått börja igen, har aldrig varit helt symtomfri, har hållt mig undan t ex affärer, bio ,bussar mm. Har senaste halvåret mått rätt bra med 20mg per dag, glömde några tabletter för ca 2 veckor sedan o så svimmade jag av tidigt en morgon troligen ett blodtrycksfall, började genast tro jag var dödligt sjuk o drog sedan igång med 40 mg per dag för att kompensera, nu började h-vetet, myrkrypningar, massa ångest, ingen sömn på nätterna och ledsen o jättejobbigt o mörka tankar, efter 1 vecka med dessa 40 mg gick jag till läkaren o för första gången erkände jag hur jag mått i alla år, han sa att det var viktigt att få ner alla biverkningar som jag dragit igång med min rivstart med 40 mg o sa jag skulle hålla upp helt i tre dagar för att sedan börja med 10 mg i en vecka för att förhindra nya biverkningar o sedan öka igen plus kanske kombinera med ett annat preparat. Nu har jag hunnit hålla upp med den höga dosen o börjat med 10 mg igen (4-e dagen nu), och jag sover fortfarande inte bra, känner mig ledsen orkar ingenting känner ingen glädje o tror att jag aldrig kommer att bli bra, låter detta rimligt att jag utlöst allt hemskt med höjningen o kan det ta över en vecka för dessa biverkningar att lägga sig o kommer kroppen svara på min nya start? läkaren trodde jag skulle känna en liten förbättring inom ett par veckor och sedan åter förbättring när jag börjar med 20 mg igen, käns som om jag går i en dimma o inte har full kontakt med verkligheten o har svårt att förstå hur dessa små piller ska få mig på benen igen.Tacksam för svar!

Svar:

Nej, Du är inget hopplöst fall.De besvär Du beskriver uppstår då och då i samband med att man ändrar doserna av antidepressiva läkemedel på ett alltför snabbt sätt. Antingen så att man slutar/glömmer ta sin medicin eller kanske av någon anledning ökar dosen.Det viktiga är nu att Du kommer tillbaka till den dos som tidigare gav god effekt och ligger kvar på den nivån ett antal veckor. Det tar ofta den tiden att återfå balansen.Skulle inte detta lyckas föreslår jag att Din läkare tar ett blodprov för att bestämma halten av Din medicin i blodet. Då kan man se om den dos Du tar är den riktiga.

Vänliga hälsningar Jan Wålinder professor, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Känner ett lätt tryck över bröstet.

2011-07-30 | 00:22

av Anders Clarberg

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

psykisk störning

2011-01-5 | 17:08

av Jan Wålinder


Annons
Annons
Annons
Annons