Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Stickningar i halsen av paroxetin?

Hej. Jag har sedan 3 månader tagit 30 mg Paroxetin /dygn och undrar om det kan vara dom som ofta ger mig konstiga stickningar i halsen. Det komer oftast vid fysisk ansträngning eller när jag känner mig lätt stressad . På förhand tack för svar.

Svar:

De besvär Du beskriver är inte vanliga. En möjlig orsak kan naturligtvis vara paroxetinmedicineringen. Ett eventuellt orsakssamband avslöjar man bäst genom att sluta ta läkemedlet och se om besvären försvinner. Ett sådant
utsättningsförsök skall alltid göras i nära samarbete med Din läkare. Om Du behöver fortsatt antidepressiv medicinering finns många alternativ till paroxetin.

Vänliga hälsningar Jan Wålinder professor emeritus, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Känner ett lätt tryck över bröstet.

2011-07-30 | 00:22

av Anders Clarberg

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

psykisk störning

2011-01-5 | 17:08

av Jan Wålinder


Annons
Annons
Annons
Annons