Fråga doktorn

Fråga   Reumatism

Psoriasisartrit - får diarré av Celebran

Jag har nyligen diagnostiserats med psoriasisartrit. Fick då Celebra och Salazopyrin. Jag är 27 år, väger 48 kg, är 1.62 cm lång. Jag fick Celebra för att jag inte kan äta NSAID preparat, kräktes hela tiden. Efter att jag började med medicinen blev jag dock väldigt dålig i magen och fick kraftig diarré.

Efter en vecka började jag få symtom från magen, mår väldigt illa, har kräkts flera gånger, känner ingen hunger och är väldigt uppsvälld. Har även börjat gå ned i vikt. Har tidigare haft sår och rodnad på tolvfingertarmen vid 5 tillfällen, som upptäckts vid gastroskopi.

Min fråga är om det kan vara så att jag reagerar på Celebran trots att denna skall vara snällare mot magen? Känner mig orolig för att jag skall få sår igen. Har ätit Celebra i fem veckor nu.

Tacksam för svar!

Svar:

Hej

Det kan vara så att du reagerar på Celebran på ett negativt sätt, vilket förekommer ibland även vad gäller sårbildning. Du bör genast få saken kontrollerad hos läkare, och kan lämpligen göra uppehålle med Celebra.

Med vänlig hälsning Johan Frostegård, Professor, överläkare och specialist i reumatologi

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad

Annons
Annons
Annons
Annons