Kvinnor med svåra underlivssmärtor utan vård
Många kvinnor i Norrbotten med svåra underlivssmärtor som vestibulit står utan behandling och vård. Detta sedan december förra året, rapporterar Sveriges Radio P4.
Orsaken är att de inte fått besked om resurser. Vestibulit kallas brinnande vulva eftersom slemhinnan vid slidmynningen är så känslig och uppretad att det kan kännas som att den brinner. Enligt SVT:s Uppdrag Granskning är detta något över 30 000 svenska kvinnor lider av.
Den enda vulva- och vestibulitmottagning norr om Stockholm har alltså stått utan resurser sedan december.
– Det här är förödande eftersom behandlingen blir svårare att genomföra ju längre tiden går, och de här kvinnorna kan hamna i ett kroniskt smärttillstånd nu när remisserna bara hamnar på hög, säger distriktssköterskan Ann-Charlotte Lindqvist.
-
Läsarfråga: ”Har min sambo en sköldkörtelrubbning?”
Kan man lita på att blodproverna visar på sköldkörtelrubbning? Vilken behandling behövs om man både har hypotyreos och benskörhet samtidigt? Och är det medicinen eller sköldkörtelsjukdomen som gör att håret blir tunnare? Här svarar allmänläkaren Kenneth Ilvall på läsar...
2 Kommentarer -
”Jag har haft svedan i underlivet i flera månader”
Här svarar gynekologen Eva Rylander på läsarnas frågor om underlivssmärtor.
1 Kommentarer
-
Myomet styrde Ros liv - tvingades ha dubbel blöja
I flera månader hade Ros, 55, konstant menstruation. Den var av sådan kraft att hennes vardag fullkomligt välte omkull. ”Jag fick använda två stora blöjor över varandra för att blödningarna inte skulle forsa igenom” säger hon. Förklaringen var myom.
4 Kommentarer -
Felicia fick svamp – om och om igen
Felicia, 23, var 19 år gammal när hon fick sin första svampinfektion i underlivet. Hon var osäker på symptomen och dröjde med att söka hjälp. Inom loppet av 16 månader återkom den besvärliga infektionen tre gången, trots senare behandling.
2 Kommentarer -
Ann hade myom stor som en tennisboll
När Ann, 35, var halvvägs in i sin graviditet fick hon beskedet om att hon hade ett myom. Ett myom som till storleken var större än en tennisboll. Trots det kände Ann inte av några symtom - något som visat sig vara vanligt bland drabbade kvinnor.
5 Kommentarer
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu