Forum Depression och ångest


sertralin

Vet någon vad som händer med en person som slutar tvärt med sertralin? symptom? tacksam för svar!

Du kan titta i innehållsföreteckningen.. sök på google på "Sertralin innehållsförteckning" och läs där, det ska finnas där. Oftast blir det att man blir sämre, du kan bli illamående osv.


utsättningssymton du måste trappa ned ungefär samma som du fått när du började.


Jag slutade tvärt med sertralin för att jag fick akut magsår av medicinen. Svårt att veta vad som var vad men det kändes som jag redan efter ett dygn fick svettningar, huvudvärk och kräkningar. Symptomen försvann efter 14 dagar ca så jag skulle rek. att trappa ner långsamt.


Nä det är ingen bra idé. Rådfråga med läkaren först. Det räcker att jag missar mina setralin i några dagar så får jag hjärtklappning, oro, yrsel och synrubbningar. Trappa ner är nog det hälsosammaste.

Annons
Annons
Annons