Fråga tandläkaren

Fråga   Mun & tänder

Implantat

Hej!

Jag fick implantat för ca 6 år sedan både uppe och nere

Nu har mitt tandkött svullnat och blöder

Jag undrar om det kan ha med min medicinering att göra

Mvh stisjo

Ps jag har precis varit hos tandläkaren och hon har tagit loss bryggan 

och slipat till den, hon säger att det beror på mina mediciner, hur

får man rdea på vilken medicin som orsakar detta?

Ds

Svar:

Hej!

Vissa blodtrycksmediciner samt mediciner mot epilepsi kan ge hyperplastisk gingiva. Vilken medicin som det är i ditt fall borde din tandläkare kunna informera dig om.

 

Vänliga hälsningar

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
ont i läppen

2018-02-12 | 00:28

av Distriktstandvården

Blodtrycksmedicin orsak till käkproblem?

2018-02-6 | 18:00

av Distriktstandvården

Mucocele aka spottkörtel

2018-02-10 | 08:54

av Distriktstandvården

Tand

2018-02-6 | 09:34

av Distriktstandvården

Mjäll

2018-02-13 | 12:42

av Distriktstandvården

Hosta

2018-02-9 | 13:15

av Distriktstandvården

Svamp i munnen

2018-01-29 | 12:04

av Distriktstandvården

Vita tänder, är det ens möjligt i Sverige ?

2018-01-25 | 12:09

av Distriktstandvården

Slembildning

2018-01-21 | 19:17

av Distriktstandvården

Tandproblem/synproblem

2018-01-16 | 17:19

av Distriktstandvården

Burning mouth syndrom

2017-12-30 | 12:03

av Distriktstandvården

Saliv körtel?

2018-01-2 | 13:34

av Distriktstandvården

Är det olämpligt att svälja slem?

2018-01-4 | 23:43

av Distriktstandvården

Flik på överläppen.

2017-12-27 | 19:42

av Distriktstandvården

Hur kan det bli hål mellan en lagning och tanden? D

2017-11-24 | 18:53

av Distriktstandvården


Annons
Annons
Annons
Annons