Forum Hud & hår


Roaccutan

Hej, Sedan fyra veckor tillbaka har jag ätit ett läkemedel som heter Roaccutan. Saken är den att jag läste på internet för ett tag sen att medicinen kan förvärra aknen vilket jag tyckte var väldigt ologiskt. Hur kan något som ska motverka förvärra istället? Visst, det hjälper inte alla och kan generera i en uppblossning i starten, men förvärra? Tänkte att jag tar upp det här för att se vad ni har att säga. Känn er även fria att skriva om egna upplevelser om ni tagit eller tar Roaccutan just nu. /Tack i förhand

Hej! Jag har medicinerat med Roaccutan x flera, behandlingskurer med dunder effekt av aknen. All akne försvann och huden blev slät. Dessvärre blommade aknen upp några månader efter varje avslutad behandlingskur. Det är ett licenspreparat. Man får absolut inte bli gravid under tiden då det ger fosterskador. Har man psykiska besvär är det inte att rekommendera. Viktigt att följa levervärden under behandlingstiden. Jag följdes noggrant av min hud läkare. Visst hjälpte det mig under behandlingen men dessvärre drabbades jag av en livshotande sjukdom under den sista behandlingen. Jag vill aldrig mer medicinera med detta preparat. "Smulan"

Annons
Annons
Annons