Fråga experten om sköldkörtelsjukdomar

Här besvarar Kenneth Ilvall på Netdoktors besökares frågor kring hypotyreos eller annan sköldkörtelsjukdom. Välkommen att ställa dina frågor!  

Vill du veta mer om Sköldkörtelkliniken, klicka här »


Fråga   Hormonsjukdomar

Fråga: Sämre av datorskärm

hej! 
har märkt att mina vanliga hypothyreos symtomen förvärras av att sitta och arbeta vid datorn. Då blir jag extremt trött och riktigt utmattad. Törstig och kan även få hjärtklappning, bli varm och frysa växelvis...Kan det finnas en koppling mellan det som jag beskriver och min hypotyreos? Jag medicinerar med Levaxin sedan många år tillbaka.Är kvinna, 59 år gammal.

Tack! Mvh

Josephin

Svar:

Hej!

Som du mycket riktigt reflekterar över påverkas vi av att inte aktivera oss och korppen reagerar med symptom. Det kan absolut enbart vara att du har för låg dos, men mest troligt är det att du behöver stöd av östrogen. Jag föreslår att du dels kontaktar din VC och ev även en gynekolog för diskussion om hormonbehandling med östrogen eventuellt.

Lycka till/Kenneth Ilvall


Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Tagit bort lio

2021-08-25 | 20:40

av Kenneth Ilvall

Värk i kroppen

2021-08-4 | 14:13

av Kenneth Ilvall

Mår dåligt av Levaxin

2021-07-28 | 22:03

av Kenneth Ilvall

Levaxin och sömn!

2021-07-30 | 08:19

av Kenneth Ilvall

Pressat TSH

2021-03-9 | 09:28

av Kenneth Ilvall

Justera levaxin eller liothyronin

2021-08-14 | 10:44

av Kenneth Ilvall

Fluktuerande TSH värden

2021-05-11 | 21:57

av Kenneth Ilvall

Stötar och ilningar

2021-05-6 | 10:43

av Kenneth Ilvall

Hypothyreosprover

2021-04-26 | 14:14

av Kenneth Ilvall

Skadad/flyttad svällkropp

2021-08-10 | 15:16

av Kenneth Ilvall

fluoxetin

2020-10-12 | 10:55

av Kenneth Ilvall

Sluta äta Levaxin?

2020-10-10 | 15:00

av Kenneth Ilvall

Magsäckens storlek

2020-10-9 | 16:02

av Kenneth Ilvall

Glömd medicin

2020-09-30 | 11:50

av Kenneth Ilvall

Bilder framför sig

2020-09-30 | 19:53

av Kenneth Ilvall


Annons