Fråga doktorn

Fråga   Hjärt- & kärlsjukdom

Biverkningar av Seloken

Hej! Jag har en pappa som har hjärtflimmer och pacemaker. Han äter Seloken och har blivit väldigt dålig på benen efter att dosen har höjts. Är det här problemet vanligt och vad kan man göra åt det? Jag har påpekat detta för doktorn men han lyssnar inte. 

Svar:
Ja, Seloken och andra såkallade betablockerare kan sänka blodtrycket och pulsen så pass att din pappas problem kan förklaras av medicineringen. Hans läkare bör naturligtvis kontrollera puls och blodtryck. Om dessa är normala bör man söka annan förklaring till hans besvär.

Frågor besvarade vid samma tillfälle

Denna fråga blev besvarad under expertchatten Frågor och svar om hjärt- och kärlsjukdom 2015. Nedan listas andra frågor besvarade vid samma tillfälle.

Rubrik Besvarad
Hjärtinfarkt

2015-04-24 | 13:16

av Kenneth Pehrsson

Isolated systolic hypertension

2015-04-24 | 13:13

av Kenneth Pehrsson

Hur farligt är det att inte motionera alls?

2015-04-24 | 13:05

av Kenneth Pehrsson

Riskfaktorer för hjärt- och kärlsjukdom

2015-04-24 | 11:02

av Kenneth Pehrsson

Triglycerider och hjärt- och kärlsjukdom

2015-04-24 | 10:53

av Kenneth Pehrsson

Kan man få hjärtstopp trots frisk i övrigt?

2015-04-24 | 09:45

av Kenneth Pehrsson

Blodförtunnande medel mot förmaksflimmer?

2015-04-22 | 17:05

av Kenneth Pehrsson

17 år och högt blodtryck

2015-04-19 | 20:38

av Kenneth Pehrsson

Hjärtat slår volter

2015-04-18 | 14:29

av Kenneth Pehrsson

Vad innebär att kranskärlet går in i hjärtat?

2015-04-18 | 10:10

av Kenneth Pehrsson

Utomlandsvistelse bra för blodtryck och kolesterol?

2015-04-17 | 14:56

av Kenneth Pehrsson

Digoxin mot hjärtflimmer?

2015-04-17 | 14:49

av Kenneth Pehrsson

Onödigt låg puls, dra ner på Tenormin?

2015-04-17 | 12:09

av Kenneth Pehrsson

Förmaksflimmer och livslängd

2015-04-17 | 11:38

av Kenneth Pehrsson

Betablockerare?

2015-04-17 | 11:23

av Kenneth Pehrsson


Annons
Annons
Annons
Annons