Fråga doktorn

Fråga   Allergi

Jag får röda utslag och svimningsanfall, hur farligt är detta?

Jag är 15 år 174 cm lång och väger runt 60 kg.. Jag har aldrig haft allergiska besvär förrens i våras, då mina armar mitt bröst och mage vart alldeles rödknottriga efter skollunchen. En lärare skickade upp mig till vårdcentralen och på väg dit fick jag svårt att andas och jag skickades från vårdcentralen vidare med ambulans till akuten. Jag vart så pass bra att jag kunde åka hem på kvällen.. Jag har fått likande reaktioner tre gången till, förutom att jag två av de här gångerna blivit så dålig att jag mist medvetandet.. Alla gånger har hänt i skolan och jag har fått åka med ambulans därifrån.. Sista gången var i förra veckan och jag minns ärligt inte så mycket mer än att jag fick utslag och hämtade mina akut mediciner ( epi-pen, betabres och clarityn), lade mig på cafeteria bänken och vaknade i en sjukhus sal... De vet inte vad jag är allergisk mot, men misstänker ett E-nummer då jag inte visat något på blodproverna. I skolan äter jag ingen röd mat, då maten vid alla fyra tillfällen vart röd. Hur farlig kan en allergisk reaktion av det här slaget bli? På sjukhuset sade de att de varit riktigt oroliga för mig ett tag, vad menar de med det? I torsdags ringde min läkare och bad mig gå till skolsyster för att kontrolera blodsocker värdet då det varit lite högt på sjukhuset, jag gick dit i fredags och det visade sig även då vara något högt... Jag ska nu testa det en gång till och är det högt då också ska jag in på kontroll.. Mig säger det ingenting, vad innebär högt blodsocker? Och vad kan det ha med mina reaktioner att göra?

Svar:

Det låter som om du får väldigt kraftiga reaktioner av någon anledning. Det kan ju bero på något födoämne men kan också ha andra orsaker. Det är viktigt att du snabbt tar dina akutmediciner då du känner att du får en reaktion så att du om möjligt kan få stopp på det innan det blir så kraftig reaktion. Vissa reaktioner av det här slaget kan vara livshotande så det gäller att vara observant på tidiga symtom. Högt blodsocker kan vara ett tecken på diabetes och har inget med dina reaktioner att göra. Har man tagit Betapred tabletter så kan det ge högt blodsocker tillfälligt. Det är viktigt att detta kontrolleras så att du får behandling om det skulle vara diabetes.

Med vänlig hälsning Anders Berg, barnläkare, allergolog.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
fukt och mögel i byggnader,

2019-03-25 | 14:09

av Åslög Dahl

Varför blir 2019 värsta pollensäsongen på många år?

2019-03-28 | 12:46

av Åslög Dahl

Kan även riktigt små barn, spädbarn vara allergiska mot pollen?

2019-03-29 | 13:06

av Åslög Dahl

Nektarier

2019-03-27 | 15:35

av Åslög Dahl

Hur vet man om det blir mycket pollen?

2019-03-27 | 10:42

av Åslög Dahl

Hur vet tar man reda på vilken typ av pollen man är allergisk mot?

2019-03-21 | 16:25

av Åslög Dahl

Kan pollenallergi komma även i vuxen ålder och kan den växa bort?

2019-03-28 | 12:50

av Åslög Dahl

Astma, matallergi och pollenallergi?

2019-03-28 | 12:51

av Åslög Dahl

Trötthet

2019-03-24 | 08:41

av Åslög Dahl

När börjar pollensäsongen?

2019-03-28 | 12:48

av Åslög Dahl

Vad är dina bästa tips mot pollen-allergi?

2019-03-29 | 11:00

av Åslög Dahl

Har pollenallergi blivit vanligare?

2019-03-29 | 12:37

av Åslög Dahl

Trött av Aerius mot pollenallergi

2015-03-23 | 10:20

av Karin Strandberg

Hudallergi och pollenallergi

2015-03-21 | 16:46

av Karin Strandberg

Vaccin mot allergi

2015-03-23 | 09:36

av Karin Strandberg


Annons
Annons
Annons