Fråga doktorn

Fråga   Vikt & kost

Reductil

Hej!
Har precis fått Reductil utskrivet och tog den första i fredags morse (nu är det tidigt onsdag morgon). Tyckte att jag fick effekt redan första dan, hungerskänslorna är lättare att handskas med och även suget, ok det finns kvar men det går att ignorera. MEN, nu har jag knappt sovit de 3 senaste nätterna och börjar bli orolig för att detta ska fortgå... Har inte tid att ligga sömnlös, håller på med mitt examensarbete och behöver vara pigg på dagarna. Går detta över eller ska jag avbryta behandlingen? De 2 första nätterna sov jag bra! Till saken hör att läkaren som skrev ut dem verkade lite stressad. Det tog ca 5 min, han tog inget blodtryck och kollade inte pulsen. Kollade inte heller om jag äter några andra mediciner eller sa åt mig att använda preventivmedel (är 30 år) Detta kändes inte så förtroendeingivande så därför känns inte bra att vända sig till honom igen, hoppas därför att ni kan ge mig ett bra svar på min fråga! För övrigt har jag bara haft lite huvudvärk.

Svar:

Hejsan,

Det verkar som om du satt rätt diagnos på din läkare! Självklart borde han/hon ha frågat om du äter några andra läkemedel, är helt frisk, och lyssnat på hjärtat samt tagit ett blodtryck. När man äter reductil borde man inte heller bli gravid, vilket du dock fått information om. Om man äter reductil är det viktigt att man till en början kontrollerar blodtrycket regelbundet, eftersom blodtryckshöjning är en välkänd biverkan. Vi rekommenderar också att man i samband med blodtryckskontroller får livsstilsinformation (kost och motion) och även motiverande samtal så man orkar göra hälsosamma förändringar i sitt liv.

En väldokumenterad reductilbiverkan är också sömnsvårigheter, men sömnen brukar bli bättre igen efter ett tag . Om tabletten verkar på dig, dvs suget minskar, kan det kanske vara värt att försöka stå ut ett tag och se om inte biverkningarna avklingar. En annan känd biverkan är torrhet i munnen samt ökad vilopuls.

Jag kan väl förstå att ditt förtroende för läkaren som skrev ut reductil är lågt. Du behöver dock blodtryckskontrollerna, och uppföljningen. Kontakta helst din vårdcentral (du kan begära att få byta läkare om han/hon som skrev ut reductil arbetar på din vårdcentral) och berätta vad som hänt dig. Om du önskar mer hjälp än vad vårdcentralen kan erbjuda, har läkemedelsbolaget som gör reductil (Abbott), en webbaserad hjälp/stöd för reductilanvändare.

Lycka till!
Hälsningar

Joanna Uddén
Specialistläkare

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
MAGSÄCKSPROBLEM

2014-08-13 | 11:06

av Sofia Antonsson

Strålskadad tarm

2011-07-31 | 13:22

av Mona Hallin

kan inte gå ner mer i vikt

2011-07-8 | 21:58

av Mona Hallin

Ung och matmissbrukare

2011-05-8 | 19:16

av Viveca Annell

Gastric Bypass och Vitaminer

2011-03-29 | 22:25

av Mona Hallin

Problem med viktnedgång efter graviditet.

2011-03-2 | 21:48

av Viveca Annell

Gått ner 12 kilo men hur fortsätter jag?

2011-02-15 | 21:34

av Mona Hallin

Övervikt -Gastric Bypass

2011-01-6 | 20:28

av Jacob Freedman

Behandlingshem för övervikt?

2010-10-14 | 16:32

av Mona Hallin

Vill gå ner i vikt men lyckas inte.....

2010-09-21 | 08:11

av Viveca Annell

Hålla vikten efter diet.

2010-08-18 | 14:53

av Mona Hallin

viktminskning och Hypotyreos

2010-07-27 | 10:38

av Viveca Annell

Äter inte grönskaer

2010-06-21 | 21:12

av Mona Hallin

Matberoende

2010-05-4 | 12:22

av Mona Hallin

Viktminskning - Metoder

2010-04-20 | 16:58

av Viveca Annell


Annons
Annons
Annons
Annons