Har just fått diagnosen temporalis artrit. Mycket huvudvärk och försämradsyn på vänster öga. Vad innebär detta för framtiden? Behandling med 40 mg prednisolon/dag under 3 mån och sedan, om det ger resultat, minskande dos. Blodsockret ligger runt 8 - 9. Finns det risk för att jag får diabetes? Hur skall jag göra för att hålla nere sockret? Har aldrig haft några som helst problem tidigare i släkten med dessa sjukdomar.
Du måste bedömas snabbt av en specialistläkare med erfarenhet av temporalisarterit, man bör ta ett prov från kärlet vid tinningen om du inte haft kortison mer än 1-2 veckor, och man måste ge en noggrann ordination när det gäller kortisonmedicinering.
Den dosering du beskriver är felaktig om läkaren sagt att du ska ta den utan ny bedömning i tre månaders tid. det är mycket ovanligt att ge så höga doser i så lång tid. Man ger ofta sådan dos du har, och ofta ännu högre, men under kortare tid. Ändra alltså inte dosen nu utan se till att få en mycket snabb läkarbedömning.
Du måste ha täta läkarkontakter den närmaste tiden. Du måste få en snabb bedömning av ögonläkare när det gäller synen.