Fråga doktorn

Fråga   Vikt & kost

Övervikt

Hej, Jag är en tjej på 25 år och bor utomlands. Jag har ätit p-pillret Yasmine i ett par år innan jag slutade i november förra året, alltså för nästan sex månader sedan. (Jag slutade eftersom jag inte längre hade någon fast partner.) Sedan jag slutade har jag ökat nästan 16 kg i vikt. Jag äter nyttigt och tränar på gym, dessutom går jag långa promenader varje morgon före frukost. Vikten har aldrig varit ett problem för mig innan, så nu när vågen står på 90 kg känns det overkligt och jag känner inte igen mig själv. Det känns som jag är svullen, speciellt i benen samt på kvällstid. Dessutom har inte min menstruation kommit igång ännu, så jag kan inte börja äta p-pillerna igen. Eller kan jag det? På förpackningen står det att man ska börja på mensens första dag. Kanske har någon några ideer eller förklaringar? För övrigt är jag pigg och mår bra!

Svar:

Hej,

För att ge dig ett bra svar, skulle jag behöva veta lite mera. Det är i och för sig inte ovanligt att mensen upphör under en period när man slutar med p-piller, eftersom det tar lite tid innan kroppens egna hormoner tar över styrningen av cyklerna igen. (Du är väl inte gravid?) Men för att krångla till det lite så kan en viktökning också störa hormonbalansen, så att mensen inte fungerar. För att få bra råd om hur du skall göra med preventivmedel framöver tycker jag att du bör vända dig till en gynekolog eller en barnmorska som sysslar med preventivmedelsrådgivning.

Vissa p-piller kan påverka matlusten något, så för det mesta innebär det att det krävs mer för att hålla vikten medan man tar pillret, men effekten försvinner när man avslutar behandlingen. Om du ökat 16 kg på ett halvår och mår bra för övrigt, så är nog enklaste förklaringen den att du äter mer än du gör av med. Även "nyttig" mat kan innehålla mycket energi (kalorier), som inte träning kan kompensera för (även om det hjälper en del!).

Har du prövat att använda Matlådan för att hålla koll på ditt energiintag? Tänk efter, är det något annat än användningen av p-piller som ändrats i ditt liv det sista halvåret? Att flytta till ett annat land, byta jobb mm kan ju medföra helt andra vanor.

Vänligen,

Signy Reynisdottir
Läkare Netdoktor Övervikt

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
MAGSÄCKSPROBLEM

2014-08-13 | 11:06

av Sofia Antonsson

Komplikation efter diafragmabråcksoperation.

2012-09-11 | 13:25

av Jacob Freedman

Gastic Bypass

2012-06-17 | 17:12

av Jacob Freedman

Gastric bypass

2012-05-10 | 19:04

av Jacob Freedman

Strålskadad tarm

2011-07-31 | 13:22

av Mona Hallin

kan inte gå ner mer i vikt

2011-07-8 | 21:58

av Mona Hallin

Ung och matmissbrukare

2011-05-8 | 19:16

av Viveca Annell

Kan man kräkas om man är GBP-opererad?

2011-05-19 | 10:03

av Jacob Freedman

Gastric Bypass och Vitaminer

2011-03-29 | 22:25

av Mona Hallin

Problem med viktnedgång efter graviditet.

2011-03-2 | 21:48

av Viveca Annell

Magmunsbråck

2011-03-11 | 12:16

av Jacob Freedman

Gått ner 12 kilo men hur fortsätter jag?

2011-02-15 | 21:34

av Mona Hallin

Reflux och övriga skador på organen

2011-01-5 | 12:00

av Jacob Freedman

Övervikt -Gastric Bypass

2011-01-6 | 20:28

av Jacob Freedman

Behandlingshem för övervikt?

2010-10-14 | 16:32

av Mona Hallin


Annons
Annons
Annons
Annons