Återfall vanligt vid Dupuytrens kontraktur
Risken för återfall är beroende på flera faktorer. Risken ökar om man till exempel fick sjukdomen tidigt, om flera fingrar är krökta, om det finns tecken på att sjukdomen finns på andra delar av kroppen som exempelvis penis eller i fotsulan eller om det finns en ärftlig faktor.
Dupuytrens kontraktur är en kronisk sjukdom och kan därför uppkomma flera gånger, säger Stephan Wilbrand, överläkare och specialist i handkirurgi vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.
Dupuytrens kontraktur, krokigt finger, eller vikingasjukan som det också kallas, är vanligare hos patienter som har diabetes, som röker har höga blodfetter eller som tidigare skadat sig i handen (benbrott eller senskador). Men den främsta orsaken är ärftlighet. I en nyligen genomförd chatt på Netdoktor svarade Stephan Wilbrand på medlemmar och besökare frågor om Dupuytrens kontraktur.
Läs chatten och mer om sjukdomen under Netdoktors fokusområde Krokigt finger.
-
Här svarar läkaren på läsarnas frågor om benskörhet (osteoporos)
Kan man bli benskör trots att man druckit mjölk hela livet? Och kan man förebygga osteoporos med D-vitamin? Här svarar Maria Sääf, överläkare och endokrinolog med inriktning mot osteoporos, Karolinska Institutet, på läsarnas frågor om benskörhet.
4 Kommentarer -
Behandling vid vikingasjukan: Det kan arbetsterapeuten göra
Du som har vikingasjukan (Dupuytrens kontraktur) och ska genomgå behandling kommer, förutom ortoped eller handkirurg, också få träffa en arbetsterapeut. Här berättar Kari Akre-Roos, arbetsterapeut på Akademiska sjukhuset, om vad hon brukar hjälpa patienterna med.
2 Kommentarer
-
Experten svarar på läsarnas frågor om ”vikingasjukan”
Går det att hejda sjukdomsförloppet vid ”vikingasjukan” (Dupuytrens kontraktur)? Och kan man ha sjukdomen i fötterna? Här svarar Stephan Wilbrand, överläkare och specialist i handkirurgi vid Akademiska sjukhuset i Uppsala, på läsarnas frågor om sjukdomen.
9 Kommentarer -
5 vanliga frågor om krokiga fingrar (Dupuytrens kontraktur)
Har du ett eller flera krokiga fingrar? Då kan det vara Dupuytrens kontraktur, eller ”vikingasjukan” som det också kallas. Här är fem vanliga frågor och svar om åkomman.
3 Kommentarer -
Pär vill ha injektionsbehandling mot sitt krokiga finger
Om möjligheten ges till 71-åriga Pär så vill han ha behandlas med injektionssprutor mot sitt krokiga finger.
3 Kommentarer
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu