Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Abstinens, utsättningssymtom?

Jag har använt Zoloft och senare sertralin 100mg i 2år men har sedan 6veckor upphört med medicineringen. Problemet är att nu senaste veckan har jag blivit så trött helt slut måste gå och lägga mig efter någon timma. Kropppen värker. Kan detta bero på att jag slutat med medicinen?? Vet inte vad jag skall göra?Tacksam för svar!

Svar:

Tack för Din fråga. Jag kan nog mycket väl tänka mig att den trötthet som Du
upplever kan förklaras av det faktum att Du slutat med Zoloft (även om andra
förklaringar också kan tänkas). Jag tycker att Du skall diskutera problemet med
Din doktor -säkert finns det någon lösning att tillgå.

Bästa hälsningar Lars Davidsson överläkare, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Känner ett lätt tryck över bröstet.

2011-07-30 | 00:22

av Anders Clarberg

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

psykisk störning

2011-01-5 | 17:08

av Jan Wålinder


Annons
Annons
Annons
Annons