Fråga doktorn

Fråga   Mun & tänder

Muntorrhet

Är en kvinna på 49 år. De senaste tre månaderna har jag haft besvär med muntorrhet. Äter Losec och Crestor. Beror muntorrheten på medicinerna eller vad kan orsaken vara till detta? Ska man ta kontakt med primärvården?

Svar:

Kombinationen av medicinerna kan ge muntorrhet. Ditt förslag att prata med din doktor på vårdcentralen är ett bra förslag.

Vänlig hälsning
Anders Berntsson
chefsöverläkare, specialist

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Knöl i munnen

2017-06-14 | 01:29

av Distriktstandvården

diklofenak + paracetamol ?

2017-06-9 | 21:59

av Distriktstandvården

Torr hals, mun och slemhinnor

2017-05-30 | 10:24

av Distriktstandvården

Torus mandibularis - käkkirurgi?

2017-05-21 | 00:36

av Distriktstandvården

Pulserande tandkött och tandvärk

2017-05-13 | 20:06

av Distriktstandvården

Ögonvärk

2017-05-10 | 14:22

av Vetterskog Peter

Knöl i munnen

2017-05-10 | 14:19

av Distriktstandvården

Munskölj mot inflammerat tandkött

2017-05-5 | 02:00

av Distriktstandvården

karies bakom 4 tänder, barn 2 år

2017-05-4 | 09:20

av Distriktstandvården

Nervskada i munnen

2017-04-27 | 11:52

av Distriktstandvården

sår på läppen efter fall

2017-04-18 | 11:40

av Distriktstandvården

Kliande tandkött

2017-04-17 | 00:52

av Distriktstandvården

Mun

2017-04-17 | 00:16

av Distriktstandvården

Torus

2017-04-6 | 20:39

av Distriktstandvården

Tandkött

2017-04-4 | 09:20

av Distriktstandvården


Annons
Annons
Annons
Annons