Fråga doktorn

Fråga   Vikt & kost

Viktuppgång vid medicinerande

Hej! Jag har alltid varit smal tidigare, men drabbades av panikångest för fem år sedan och medicineras nu med Efexor Depot. När jag började med medicinen gick jag upp 20 kg på ett halvår och där är jag kvar. Jag har inte fått ökad hunger som jag hört om, utan troligen är det ämnesomsättningen som rubbats. Vad kan jag göra för att gå ner i vikt?

Svar:

Hej!

Det är inte ovanligt att behandling med läkemedel mot psykiska tillstånd också kan påverka vikten. Det kan finnas flera förklaringar, oftast handlar det om att mättnadskänslan blir sämre, så man behöver äta mer för att känna sig mätt.

Det behöver inte röra sig om stora förändringar i matintag, men det ger ändå utslag på vågen efter ett tag. Ibland kan det tillstånd man behandlas för orsaka förändringar i livsstil: ändrade matvanor eller minskad fysisk aktivitet (vilket ger lägre ämnesomsättning).

Oavsett bakomliggande orsaker är det samma saker som gäller för alla som vill gå ner i vikt:

- Se över dina vanor, hur kan du bli mer fysiskt aktiv?
- Hur kan du ändra ditt matintag så att du äter regelbundet och allsidigt, samtidigt som du minskar kaloriintaget?

Här kanske Netdoktors program kan vara ett stöd.

Lycka till!

Signy Reynisdottir
Läkare Netdoktor Övervikt

Nyligen besvarade frågor inom samma område

Rubrik Besvarad
MAGSÄCKSPROBLEM

2014-08-13 | 11:06

av Sofia Antonsson

Strålskadad tarm

2011-07-31 | 13:22

av Mona Hallin

kan inte gå ner mer i vikt

2011-07-8 | 21:58

av Mona Hallin

Ung och matmissbrukare

2011-05-8 | 19:16

av Viveca Annell

Gastric Bypass och Vitaminer

2011-03-29 | 22:25

av Mona Hallin

Problem med viktnedgång efter graviditet.

2011-03-2 | 21:48

av Viveca Annell

Gått ner 12 kilo men hur fortsätter jag?

2011-02-15 | 21:34

av Mona Hallin

Övervikt -Gastric Bypass

2011-01-6 | 20:28

av Jacob Freedman

Behandlingshem för övervikt?

2010-10-14 | 16:32

av Mona Hallin

Vill gå ner i vikt men lyckas inte.....

2010-09-21 | 08:11

av Viveca Annell

Hålla vikten efter diet.

2010-08-18 | 14:53

av Mona Hallin

viktminskning och Hypotyreos

2010-07-27 | 10:38

av Viveca Annell

Äter inte grönskaer

2010-06-21 | 21:12

av Mona Hallin

Matberoende

2010-05-4 | 12:22

av Mona Hallin

Viktminskning - Metoder

2010-04-20 | 16:58

av Viveca Annell


Annons
Annons
Annons
Annons