Forum Övervikt och följdsjukdomar


Antidepressiv medicin och viktnedgång

Hejsan!
Jag har fått höra av en läkare på en Mandolean-klinik jag var på att det kan vara svårare att gå ner i vikt om man äter antidepressiv medicin. Dum som jag var så frågade jag inte varför. Jag har forskat nätet runt men inte hottat något svar.
så jag undrar varför och vad är det som gör det svårare att gå ned i vikt om man äter antidepressiv medicin?
/Lina

En av biverkningarna är viktuppgång.


Jag började äta Mitrazapin i början på året och jag gick upp 5 kilo på bara några veckor, mitt sockerbehov ökade lavinartat och jag höll på bli tokig. Jag var i skåpen i ett och när familjen lagt sig så stoppade jag i mig allt möjligt. Jag kände inte igen mig alls, det var hemskt. Jag började med 5:2 dieten och då kunde jag i alla fall hålla vikten. Nu har jag fått byta till Venlafaxin och nu efter några veckor så har mitt sockerbehov gått tillbaka till normalt och jag håller fortfarande på med 5:2 dieten och vågen visar -4,5 kg.
//Helen


Ett enkelt svar kan ju vara att om man äter antidepp medicin så skall man ju må bättre. Om man nu börjar må bättre kanske man får mer kloka matvanor och börjar äta ordentligt.

Annons
Annons
Annons