Fråga doktorn

Fråga   Vikt & kost

Fråga: Lågkolhydratkost och viktminskning

Jag skulle vilja veta hur det kan komma sig att jag går ner i vikt med lågkolhydratkost - även om jag äter över 2000 kcal/dag. Jag promenerar dagligen och tränar lite styrketräning och på en motionscykel. Jag äter frukost, lunch och middag och är aldrig hungrig mellan målen, inte sugen heller. Jag läser att man äter mindre kalorier när man inte äter kolhydrater, men det stämmer inte. Enligt Matlådan skall jag äta ca 1300 kcal om jag skall gå ner i vikt, och äter jag efter den så blir jag sugen och hungrig av all pasta, ris, bröd osv. Hoppas på svar!

Svar:

Vad bra att du går ner i vikt och har hittat en matordning som passar dig. Att äta mycket kolhydrater i kombination med lite fett och protein kan ge ökad hunger. Mycket kolhydrater, framförallt snabba kolhydrater, frisätter en större mängd insulin som kan sänka blodsockret ett par, tre timmar efter måltid vilket gör att vi blir sugna. Den mängd kolhydrater som, enligt Matlådan, ingår på energinivån 1 300 kcal motsvarar ca 180 g kolhydrater per dag. Utspritt på alla måltider över dagen ger den kolhydratmängden inte denna höga insulinfrisättning (om man inte äter mycket snabba kolhydrater) och bör därför inte påverka till lågt blodsocker och mer sug. Viktigt är också att man äter den mängd protein och fett som rekommenderas i Matlådan.

En viss mängd kolhydratrika livsmedel är viktigt för att ge tillräckligt med kolhydrater framförallt till hjärnan och för att undvika bildning av sk ketonkroppar. Det minsta dagliga intaget av kolhydrater är därför satt till 130 g per dag. Dessutom bidrar kolhydratrika livsmedel, framförallt fullkornsprodukter, med fiber och många vitaminer, mineraler och antioxidanter. Att utesluta kolhydrater ur kosten behöver inte innebära att man äter mindre kalorier, men ofta blir energinivån lägre när man tar bort bröd, flingor, potatis, pasta, ris, kaffebröd mm. Ditt intag på 2 000 kcal ligger under ditt normala energibehov och viktnedgången går kanske lite snabbare än om du följer Matlådans rekommendationer. Viktminskningen går ofta fortare i början med en kolhydratlågkost men studier har visat att den vanligen planar ut efter en längre tid.

Hälsningar,

Viveca Annell
Dietist Netdoktor Övervikt

LCHF och viktminskning »


Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
MAGSÄCKSPROBLEM

2014-08-13 | 11:06

av Sofia Antonsson

Komplikation efter diafragmabråcksoperation.

2012-09-11 | 13:25

av Jacob Freedman

Gastic Bypass

2012-06-17 | 17:12

av Jacob Freedman

Gastric bypass

2012-05-10 | 19:04

av Jacob Freedman

Strålskadad tarm

2011-07-31 | 13:22

av Mona Hallin

kan inte gå ner mer i vikt

2011-07-8 | 21:58

av Mona Hallin

Ung och matmissbrukare

2011-05-8 | 19:16

av Viveca Annell

Kan man kräkas om man är GBP-opererad?

2011-05-19 | 10:03

av Jacob Freedman

Gastric Bypass och Vitaminer

2011-03-29 | 22:25

av Mona Hallin

Problem med viktnedgång efter graviditet.

2011-03-2 | 21:48

av Viveca Annell

Hur kommer jag till rätta med magmunsbråcket?

2011-03-11 | 12:16

av Jacob Freedman

Gått ner 12 kilo men hur fortsätter jag?

2011-02-15 | 21:34

av Mona Hallin

Reflux och övriga skador på organen

2011-01-5 | 12:00

av Jacob Freedman

Övervikt -Gastric Bypass

2011-01-6 | 20:28

av Jacob Freedman

Behandlingshem för övervikt?

2010-10-14 | 16:32

av Mona Hallin


Du har valt bort en eller flera kakor vilket kan påverka viss utökad funktionalitet på siten.

Annons