Medicinering kan öka risk för fraktur

Ökad risk att drabbas av stressfraktur på lårbenshalsen på grund av medicinering med den vanligaste typen av läkemedel mot benskörhet. Det visar en svensk studie som nyligen publicerats i medicintidskriften New England Journal of Medicine.

D0C061E2 91E3 41C2 A087 67D824C7D69B
Publicerad den: 2014-09-10
Författare: Besima Aho, Redaktionschef, Netdoktor

Annons

- Ju längre tid medicineringen hade pågått, desto större var risken för en stressfraktur på lårbensskaftet. Jämfört med ingen medicinering alls var risken för en stressfraktur 100-faldigad efter fyra till fem års medicinering med en bisfosfonat, säger Karl Michaëlsson, professor vid Uppsala kliniska forskningscentrum, till Upsala Nya Tidning.

Bisfosfonattabletter kan göra mer skada än nytta för andra personer än de som lider av svår benskörhet menar forskarna.

– Våra resultat understryker vikten av att så kallade bisfosfonater enbart används vid uttalad benskörhet. Så är tyvärr inte alltid fallet, säger Michaëlsson.

Annons
Annons

Kommentera denna artikel

I kommentarfältet får du gärna dela med dig av dina egna erfarenheter eller berätta vad du tycker om våra texter. Vi kan däremot inte svara på några medicinska frågor via kommentarsfältet. Alla kommentarer granskas av redaktionen före publicering. Se regler för kommentarer här.
  • Avatar Tidigare användare 2015-12-10 17:36 (5 år sen)

    Hemskt.....Vem vill ta den?

  • Avatar Tidigare användare 2015-10-18 17:48 (6 år sen)

    Vem vill ta medicin/läkemedel du ökar risken med?. Var är vinsten för patienten.?

  • Avatar Tidigare användare 2015-10-18 17:35 (6 år sen)

    Vem vill ta medicin/läkemedel du ökar risken med?. Var är vinsten för patienten.?

  • Avatar Tidigare användare 2015-08-9 13:01 (6 år sen)

    Kusinen .. e4sch, har jag haltat omkrnig i skog och mark i tre veckor och trott att det varit senfe4stesinflammation, se5 kan jag nog halta vidare, tror jag. Det e4r se4kert bara nyttigt .. det du inte df6r av he4rdar, eller hur de nu se4ger? :-)

  • Avatar Tidigare användare 2015-08-8 20:25 (6 år sen)

    Vissa mediciner fgnreuar ju se5... man me5r se4mre under en tid ff6r att sedan ve4nda.Hoppas att det ve4nder snart! Ta hand om dig!! *kram*Jenny

  • Avatar Tidigare användare 2015-02-19 16:11 (6 år sen)

    vad gör jag då jag tarmycket medicin för att bara va?