Fråga doktorn

Fråga   Sex & relationer

P-piller

Jag har ätit Neovletta i 6 månader, efter någon månad fick jag så otroligt ont i mitt vänstra ben under en natt. Sen dess har jag fått ont i armen och det känns tungt, ingen kraft i armen, känns som att jag inte får något blod till fingrarna. Smärtan sitter över armbågen och gör så otroligt ont. Nästan så jag mår illa. Vad kan det bero på?

Svar:

Om man får ont i en arm eller ett ben i samband med att man äter p-piller så ska man absolut söka läkare så snart som möjligt eftersom det finns en liten risk för blodpropp. Det finns många andra orsaker till dina besvär men du måste undersökas för att man ska kunna utesluta blodpropp.

Gör ett uppehåll med dina piller och sök läkare och berätta att du äter p-piller. Det är förstås viktigt att du använder något annat preventivmedel som t ex kondom tills du har blivit undersökt och bedömd. Lycka till!

Vänliga hälsningar

Lena Marions
Docent och överläkare

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Jaydess

2016-05-17 | 22:13

av Suzanne Lindström

Hur smittar klamydia?

2016-04-26 | 23:22

av Eva Rylander

Kan jag blivit smittad?

2012-05-14 | 16:14

av Annika Johnsson

Kondylom?

2012-04-9 | 13:32

av Annika Johnsson

Orolig efter kondylombehandling

2012-03-2 | 11:34

av Annika Johnsson

Cellförändringar och p-piller

2012-02-19 | 13:02

av Sven-Eric Olsson

Kolossal klåda efter wartec!!

2011-12-1 | 14:30

av Annika Johnsson

Cellförändring / otrohet?

2011-11-14 | 19:23

av Annika Johnsson

Kondylom

2011-11-17 | 12:30

av Annika Johnsson

Impotens och hjärtinfarkt

2011-07-21 | 11:58

av Mikael Lehtihet

För tidig utlösning

2011-06-22 | 22:11

av Mikael Lehtihet

Tycker inte om sex. Kan/måste jag lära mig?

2011-05-12 | 22:25

av Suzanne Lindström

Latent herpes

2011-04-14 | 17:59

av Annika Johnsson

Klamydia - hur lång tid tar behandlingen?

2011-03-31 | 15:40

av Annika Johnsson

Vaginism

2011-02-18 | 10:23

av Lena Marions


Annons
Annons
Annons
Annons