Fråga doktorn

Fråga   Sex & relationer

Jag provade viagra och nu kan jag inte få stånd!

Fick fem Viagra av en kompis och blev nyfiken på att prova. Dessa viagra använde jag vid fem tillfällen (en per vecka), trots att jag inte upplever mej ha något problem med potensen. Dagen efter den femte tabletten fungerade till min förvåning min penis inte alls, den var som en dö sill, trots att jag hade stor lust. Detta var oerhört pinsamt men jag tänkte att det kanske var min tur att drabbas. När jag hade sex med tjejen veckan därpå var den fortfarande som en dö sill trots att det gick för mej. Nu har det gått två veckor och den är fortfarande livlös, det känns som den inte finns där ens. Börjar drabbas av panik!! Gick ut på nätet och kollade i Fass. Där stod att om erektionen varade i mer än fyra timmar så skulle man akut åka in. Jag vill minnas att jag på morgonen efter hade stånd ovanligt länge och att det gjorde lite ont. Jag tror dock inte att det rörde sej om mer än fyra timmar. Det jag nu undrar är självfallet vad som har hänt och vart jag skall vända mej (vilken instans)i Lund/Malmö alt. Göteborgsområdet för att kolla upp detta. Snälla besvara denna fråga för jag mår ruskigt dåligt över situationen (min relativt nya flickvän vet inte om det)! Bör sägas är också att jag under denna period antagligen ådragit mej klamydia (har inte fått svar än) eller urinvägsinfektion då det svider och jag har flytningar. Har även upplevt att mina testiklar har varit ganska så svullna vid något tillfälle. Eller kan dessa symtom bero på att jag tagit för mycket Viagra?

Svar:
Tidigare har jag ej stött på något fall liknande det du beskriver. Tydligen har du inte haft några an de kända biverkningarna av Viagra, utom att du någon morgon "hade stånd ovanligt länge och att det gjorde lite ont". Dock var det tydligen aldrig mer an 4 timmar. Vid alltför långvarigt stånd är det annars känt , att det kan orsaka skada på svällkropparna i penis. Så tror jag dock ej varit fallet som du beskriver det hela. Det är således svårt att hitta något orsakssammanhang bara på din beskrivning och utan mer ingående undersökning. Jag råder dig därför att i först hand söka urologspecialist.


Det du beskriver som sveda och flytningar och svullnad av testiklarna är ej biverkningar till Viagra, men kan bero på urinvägsinfektion, t.ex klamydia. Vet du förresten var tabletterna kom ifrån apoteket? Utomlands?


Med vänlig hälsning

Lars J Norlén, docent, urologi

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad

Annons
Annons
Annons
Annons