Fråga doktorn

Fråga   Reumatism

Biverkning?

Hej! jag har fått röda hudutslag i ansiktet o jag tror det är från nån av mina mediciner kanske Klorokinfosfat Reccip? finns det nåt jag kan göra för att bli av med dom?

Svar:

Hej, det beror lite på hur de ser ut och om du brukar få hudutslag i samband med att du blir sämre i din sjukdom. Du skriver inte vad det är, SLE? - om det är SLE så kan man få utslag som kan bero på
sjukdomen och ökad aktivitet, eller så kan det vara frågan om acne eller Rosacea som är en variant av Acne som vuxna får. Har du besvär så är det bästa att din läkare undersöker dig och bedömer utslagen.

Vänliga hälsningar
Johan Frostegård
Specialist i reumatologi, professor

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Artrit bl a i knäna o nu fingerleder

2017-10-17 | 11:31

av Ulla Lindqvist

Reumatolog tar inte emot mej. Vad gör jag?

2017-10-17 | 11:53

av Ulla Lindqvist

Gikt eller Psoriasisartrit?

2017-10-17 | 12:14

av Ulla Lindqvist

Kan artriten ge symtom i tandköttet?

2017-10-17 | 12:38

av Ulla Lindqvist

polymyalgireumatica och psoriasisartrit samtidigt?

2017-10-17 | 12:24

av Ulla Lindqvist

Jag går på Treo Comp sedan 20 år tillbaka

2017-10-17 | 12:46

av Ulla Lindqvist

Biologiska läkemedel som inte påverkar levervären?

2017-10-17 | 15:24

av Ulla Lindqvist

Lågt blodvärde - följd av artriten?

2017-10-17 | 15:35

av Ulla Lindqvist

Kan psoriasis bädda för diabetes och hjärtinfarkt?

2017-10-17 | 15:54

av Ulla Lindqvist

Smärta - kan det vara psoriasis artrit?

2017-10-17 | 16:20

av Ulla Lindqvist

Psoriasisartrit, handartros eller annat?

2017-10-17 | 20:17

av Ulla Lindqvist

Tål inte de vanligaste preparaten

2017-10-17 | 23:57

av Ulla Lindqvist

HUR kunde detta ske trots Enbrel?

2017-10-18 | 19:14

av Ulla Lindqvist

Hjälp

2017-10-24 | 13:49

av Ulla Lindqvist

Finns det bättre medicin?

2017-10-18 | 00:14

av Ulla Lindqvist


Annons
Annons
Annons
Annons
Annons