Fråga doktorn

Fråga   Reumatism

Biverkning av mediciner

Är patient på reumatologen, i höstas började jag äta salazyporin men blev andfådd, slutade med att jag fick ligga en vecka på akademiska, då hörde dom även ett tredje ljud på hjärtat. Vill gärna veta vad som händer i kroppen med denna sjukdom, ingen som talar om det på reumatologen, har nu fått methotrexate men jag vågar inte äta det pga av det man har gått igenom.

Svar:

Synd att ingen gett sig tid att tala om för dig vad som händer i kroppen vid psoriasisartrit. Vi kommer och har tidigare haft
psoriasisartritskolor på Akademiska (och det finns på de flesta andra reumatologkliniker). Jag föreslår att du kontaktar din läkare och
berättar om din rädsla för att ta medicinen och ber om att få gå en sådan skola. Den brukar ges under några eftermiddagar under en vecka och då får man ledighet från arbetet enligt Försäkringskassan.

Din andfåddhet vid behandling med Salazopyrin är en mycket ovanlig
biverkan men känd hos andra patienter och beror troligtvis på en allergisk reaktion på Salazopyrin. Metotrexate, som du blivit
rekommenderad, är en helt annan typ av läkemedel och du behöver inte
vara orolig för att symptomen återkommer.

Med vänlig hälsning
Ulla Lindqvist
överläkare

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad

Annons
Annons
Annons
Annons