Fråga Psykologen

Fråga   Psykiatri

Cerzette - depression

Jag har ätit cerazette i 6 år och det har fungerat bra. Jag har en relation sedan 3 år tillbaka. Vi har haft sex ungefär 3 gr per vecka (ibland mer, ibland mindre) under dessa år. Jag har haft bra sexlust och aldrig haft problem med torrhet i underlivet. Under det senaste året har min sexlust avtagit och nu har jag ingen sexlust alls. Jag blir aldrig våt i underlivet och tycker att det kan göra lite ont då jag och min pojkvän har sex. Jag har också börjat känna av en viss yrsel, depressionstendenser, aggressioner, humörsvängningar och riktiga känsloutbrott. Jag har läst att cerazette kan verka negativt på vissa personer. Men eftersom jag ätit dessa piller under så lång tid har jag inte trott att dessa känslosvängningar och minskad sexlust kan bero på det. Min fråga är om det ändå kan bero på cerazette? Jag och min pojkvän är fortfarande kära men mina känslosvängningar påverkar förhållandet.

Svar:

Hej! Du behöver ta ett snack med den läkare eller barnmorska som skriver ut dina p-piller. Kanske du behöver byta tabletter för att få mer stabilitet. Minskat lust kan självklart ha med många faktorer att göra, hur nöjd du är med livet i största allmänhet, din självbild, din kroppsbild, ålder, stress, träning - ja, du förstår galoppen. Oavsett vad som beror på vad, är det motiverat att titta på medicinen när du får symtom som du beskriver. Det kan absolut ha med varandra att göra, och du behöver få fakta att förhålla dig till. Om du inte har någon sexlust alls, behöver du få förståelse för det hos din pojkvän. Han ska respektera att du är inne i en fas där sex inte känns aktuellt, och du ska inte behöva ha sex utan att du har lust. Lust och sex-frekvens i en relation går upp och ned, och det är helt ok och normalt. Om du bemötas på ett omsorgsfullt och kärleksfullt sätt, kan en period som denna tvärt om av vad många tror göra er relation bättre - och inte sämre. Lycka till! Med vänliga hälsningar /Anne


Annons
Annons
Annons
Annons