Fråga Psykologen

Fråga   Psykiatri

&#214verdosering av huvudv&#228rkstabletter

En kompis till mig mår inte så bra och han hotar ibland med att överdosera alvedon och panodil. Jag vet att detta är farligt, men jag undrar exakt hur många tabletter är så farligt att man måste magpumpas?

Svar:

Hej! Om jag förstår dig rätt, hotar din vän med att försöka ta sitt liv med Alvedon? Om man tar 2-3 gånger så stor dos som är rekommenderad för kroppsvikten, kan man få leverskador. Leverskador märks vanligen efter ett par dygn, och kan självklart vara allvarliga. Om man dricker mycket alkohol är riskerna med överdosering av Alvedon än mer allvarliga, för levern är redan hårt belastad. Hoppas detta är svar på din fråga. Din kompis verkar behöva hjälp att må bättre, och bör ta kontakt med en privat legitimerad psykolog eller Öppenpsyk där han bor. Lycka till! Med vänliga hälsningar /Anne

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Själlvmordstankar

2016-07-31 | 00:12

av Anne Grefberg

Känslig och tom

2016-08-2 | 18:41

av Anne Grefberg

Socialfobi

2016-08-2 | 20:12

av Anne Grefberg

Minne

2016-03-8 | 10:40

av Anne Grefberg

Jag vill bli längre

2016-03-8 | 13:06

av Anne Grefberg

Drastisk förändring!

2016-01-8 | 14:20

av Anne Grefberg

Depression? Känner press och ångest

2016-01-10 | 01:00

av Anne Grefberg

Orolig son som mår illa

2015-12-17 | 09:05

av Anne Grefberg

Mår inte bra asså

2015-11-24 | 06:56

av Anne Grefberg

Tics?

2015-11-6 | 13:51

av Anne Grefberg

Agorafobi

2015-11-5 | 00:35

av Anne Grefberg

Min barndoms deprimerande inverkan

2015-10-11 | 18:30

av Anne Grefberg

Konstiga symptom

2015-10-16 | 14:26

av Anne Grefberg

Hur ska jag komma över min abort?

2015-09-8 | 00:54

av Anne Grefberg

hej jag tror jag har en deprission

2015-09-13 | 11:14

av Anne Grefberg


Annons
Annons
Annons
Annons