Forum Psykiatri


Sena biverkningar

Jag har ätit Lyrica i ca 2-3 år och har den senaste tiden börjat uppleva den ena biverkningen efter den andra. Kan det vara möjligt att biverkningar kan komma efter sån lång tid ? Biverkningarna är så svåra och jobbiga att jag överväger att sluta med dem. Eftersom jag har kommit upp i medelåldern ( 42 år) då man normalt kan få andra vanliga besvär så är det svårt att kunna skilja om det är åldersrelaterat eller biverkning av Lyrica. Jag har ont i kroppens alla leder och vissa muskler ( är det biverkning eller artros), jag har minnesstörningar, synrubbningar, humörsvängningar, depression, 15 kg + i viktökning. Som vanligt så är det ju så att här i Västerås så får man ju aldrig träffa sin läkare och prata om sin situation utan i Västerås får man boka telefontid och har man tur så får man prata med en sönderstressad läkare i högst 3 min. Som läget är nu så har det ju dessutom visat sig att jag inte har panikångest( som jag fick lyrican för) utan på en ärrvävnad i frontalloben. Jag har under ca 15 år hävdat att jag inte har panikångest och nu har orsaken till mina epileptiska besvär visat sig. Nu återstår ju vänte tiden till en läkare på neurologen, för dit skulle jag ju inte kunna få komma först till i vår. Jag tror jag kräks på allting. Som slutkläm på allting så kan jag tillägga att jag ätit Tegretol för epilepsi i 41 år

Hej, Om du inte redan gjort det, prova gärna att ställa dina frågor via vår kostnadsfria tjänst Fråga doktorn: http://www.netdoktor.se/?_PageId=4&Tab=Questions Med vänliga hälsningar, Björn Norestig Redaktionen Netdoktor

Annons
Annons
Annons