Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Viktuppgång med efexor?

Jag har ätit efexor i några år nu och har gått upp en hel del i vikt sen jag började med dom. Har dom det som biverkning eller? Finns det någon annan medicin man kan ta istället som inte har den biverkningen?

Svar:

dTack för Din fråga.
Viktuppgång är inte en helt vanlig biverkan till Efexor. Ibland när man lider av en depression och mår bättre, kan man få en icke önskad viktuppgång. Tror du att det kan bero på det? Det finns allehanda fysiska aktiviteter och dietråd man kan ge, men det bästa är att kontakta den mottagning du tillhör och berätta om dina problem. Det finns också antidepressiva mediciner med mer eller mindre stora risker för viktuppgång som biverkan.

Vänliga hälsningar,

Anders Berntsson
Chefsöverläkare, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

Vad skall jag göra?

2011-01-11 | 23:07

av Jan Wålinder

Extremt trött

2011-01-10 | 19:02

av Anders Berntsson


Annons
Annons
Annons
Annons