Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Tremor av SSRI?

Jag är en kvinna (37 år) som är 178 cm lång och vägen 72 kg. Jag tar en cocktail av Lamictal 50mg + Cipralex 10mg + Remeron 15mg. Detta för social fobi, ångest och depression. Jag har ett arbete som kräver en "stabil" hand för att kunna utövas på ett bra och professionellt sätt. Mitt problem är att jag får darrningar i händerna och min finmotorik känns inte helt intakt av de läkemedel jag använder. Remeron lades till för endast fyra dagar sedan och har gett mig en underbar sömn, dessvärre har darrningarna blivit värre. Tycker t.o.m att jag darrar på rösten! Tror du att detta avtar efter en tids behandling? Jag hoppas verkligen det för min sömn har inte varit såhär bra sedan jag var barn. Vaknar pigg och utvilad efter 8-9 timmars sömn! Det känns nästan overkligt att jag kan sova så gott! Använder 37,5mg Atenolol mot darrningar och det hjälper till viss del. Dessutom undrar jag om minnet kan påverkas negativt av dessa läkemedel? Har senaste åren fått sämre minne (vilket också är mkt negativt för mitt yrke) och undrar om du tror att detta beror på min sömnbrist (som f.n. är åtgärdad), på mina läkemedel eller på en inte helt optimal ångest- och depressionsbehandling? Finns det något man kan göra för att stärka sitt minne? (motion, kost och utmaningar för hjärnan vet jag redan). Skulle bli glad över ett svar. Jag vet att ni "psykdoktorer" înte gärna diskuterar biverkningar med oss ångestneurotiker (OBS:humor), men jag hoppas ändå på ett svar! Med vänlig hälsning från en skakig medborgare.

Svar:

Tack för din fråga och den humor som du har. Jag tror nog tyvärr att dina darrningar mycket väl kan orsakas av en kombination av din underliggande ångest och av dina läkemedel. Atenolol är ett sätt att kupera de värsta symptomen (kanske kan man tänka sig att höja dosen lite?) och man kan naturligtvis också hoppas på att symtomen avtar med tiden (Du skriver att du började med Remeron för fyra dagar sedan och att darrningarna sedan dess blivit värre). Om så inte skulle vara fallet så kan naturligtvis ett alternativ vara att försöka hitta en annan medicinering som måhanda hjälper lika bra men som forhoppningsvis inte har samma bieffekter.

Minnesproblemen tror jag däremot mer har att göra med ångest och sömnbrist än egentligen dina medikamenter. Du är ung och det är därför föga troligt att dina minnesstörningar har någon annan mera allvarlig orsak. Tyvärr känner jag inte till några andra sätt att stärka sitt minne än de som du själv föreslår (själv använder jag mig flitigt av min Filofax och små gula häftlappar).

Hoppas jag kunnat vara till någon hjälp liksom jag hoppas på snar bättring för din del.


Bästa hälsning,

Lars Davidsson
Överläkare, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

Vad skall jag göra?

2011-01-11 | 23:07

av Jan Wålinder

Extremt trött

2011-01-10 | 19:02

av Anders Berntsson


Annons
Annons
Annons
Annons