Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Nedtrappning Citalopram

Hej! Har stått på 30 mg Citalopram sedan jan 2007, och håller nu på att trappa ned sedan oktober i samråd med min läkare. De senaste två veckorna har jag gjort en mindre minskning än vanligt, från 20 till 17,5 mg, men är totalt dödstrött, yr, illamående, konstig i huvudet och har stickningar i armarna och fötterna. Min fråga är nu om man kan få utsättningssymtom även vid dosminskningar? Har märkt att min vårdcentralsläkare har ännu mindre koll än jag på denna medicin och dess biverkningar... Tacksam för svar!

Svar:

Tack för Din fråga. Du har tyvärr rätt- det Du beskriver är rätt typiska utsättningssymptom från SSRI-preparat. De brukar dock kunna hanteras genom en långsam utsättning av preparatet och de brukar hur som helst försvinna innom några veckor.

Hoppas jag kunnat vara till någon hjälp.

Bästa Hälsningar

Lars Davidsson
Specialist i allmänpsykiatri

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Orolig son som mår illa

2015-12-17 | 09:05

av Anne Grefberg

Jag får ALDIG någon kram!

2015-06-20 | 12:38

av Anne Grefberg

Dålig anknytning till barnet?

2014-12-18 | 12:24

av Anne Grefberg

Hur hanterar jag situationen med min tränare?

2014-12-13 | 23:22

av Anne Grefberg

Dåligt förhållande sedan vi fick barn, snälla hjälp!

2014-12-11 | 17:04

av Anne Grefberg

Mamma

2014-11-8 | 21:45

av Anne Grefberg

Hur löser vi konflikter konstruktivt?

2014-10-14 | 17:42

av Anne Grefberg

Jag vet inte hur jag ska göra

2014-10-11 | 22:29

av Anne Grefberg

Destruktiva beroenden.

2014-08-16 | 03:53

av Anne Grefberg

En vuxen son med alkohol problem

2014-07-16 | 23:40

av Anne Grefberg

hej!

2014-06-4 | 11:56

av Anne Grefberg

Svårt att bli upphetsad

2014-04-5 | 14:13

av Anne Grefberg

medicin och kropp

2014-03-11 | 01:48

av Anne Grefberg

Måste två tjejer ha oralsex?

2014-03-10 | 23:05

av Anne Grefberg

Trång förhud.

2014-03-10 | 21:08

av Anne Grefberg


Annons
Annons
Annons
Annons