Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Lindra biverkningar?

Jag har precis börjat med efexor depot 75mg. Biverkningarna gör att jag tappar aptiten och är ständigt illamående. Kan jag ta postafen för att lindra biverkningarna eller är det för riskfyllt? Jag vill ju inte att det ska bli värre.

Svar:

Nej, vi brukar inte hantera detta vanliga problem på det sättet. En långsam och smygande insättning av medicineringen brukar kunna göra att den ibland besvärliga första tiden går bra. Efexor finns även som 37,5 mg-tabletter, vilket din läkare kan ordna. Om det ändå inte går bra föreslår jag byte till något annat antidepressivum.

Hälsningar,

Jan Davilén
Överläkare, specialist i allmänpsykiatri

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Känner ett lätt tryck över bröstet.

2011-07-30 | 00:22

av Anders Clarberg

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

psykisk störning

2011-01-5 | 17:08

av Jan Wålinder


Annons
Annons
Annons
Annons