Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Kan utslaget komma sig av antidepressiva?

Äter citalopram men jag mår inte bra. Trött mer deppig och nu fått klåda o utslag på HÖGER sida på ben o fot.Åt 30mg men gick ner till 20 nu. Min läkare är bortrest så ingen hjälp får jag. Käkat ca 3 mån.Jag vill inte äta längre kan jag sluta? Går hos psykolog kanske att det räcker

Svar:

Ibland kan man få hudutslag efter behandling med olika mediciner och dit hör också de antidepressiva läkemedlen. Som regel kommer emellertid hudförändringarna på båda benen och kanske armarna och skinkorna. Därför är det inte säkert att förändringarna kan kopplas till citalopram. Svar på den frågan får man självklart om man slutar ta sin medicin. Om man slutar skall dock man minska dosen mycket långsamt och helst i samråd ed sin läkare.

Vänliga hälsningar Jan Wålinder,professor, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

Vad skall jag göra?

2011-01-11 | 23:07

av Jan Wålinder

Extremt trött

2011-01-10 | 19:02

av Anders Berntsson


Annons
Annons
Annons
Annons