Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Kan man få acne av zoloft?

Jag har ätit zoloft i snart 2 månader och har senaste tiden haft ganska stora problem med acne i ansiktet, på rygg, armar och bröst. Nu undrar jag alltså om det finns något samband mellan medicineringen och min acne? Väldigt tacksam för svar! Mvh

Svar:

Hej, det förefaller sannolikt att din "acne" kan vara ett läkemedelsutlöst hudutslag. I FASS anges det som en vanligt förekommande biverkan (drabbar mer än 1 % av Zoloftbehandlade). Personligen har jag haft några få patienter som drabbats av den här typen av problem. I ännu lägre frekvens förekommer även andra typer av hudproblem.

Mitt förslag är att du i samarbete med din förskrivande läkare avslutar Zoloftbehandlingen och om det är angeläget går in med någon annan medicinering.

Vänligen Jan Davilén, Överläkare, Psykiatriker

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

Vad skall jag göra?

2011-01-11 | 23:07

av Jan Wålinder

Extremt trött

2011-01-10 | 19:02

av Anders Berntsson


Annons
Annons
Annons
Annons