Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Deprimerad av amfetamin?

Hej, jag har i ett halvårstid ätit ren amfetamin 5 mg mot min ad/hd. Nu sen ett tag har jag varit fruktansvärt deprimerad. Helt nere, tycker ingenting är roligt. Kan det vara min medicin som gör mig sån här?? Jag äter 5 tabletter 3 ggr dagligen

Svar:

Amfetamin har initialt snarast en positiv effekt på humöret. Vid långvarig behandling kan man dock hos vissa patienter se de symtom Du beskriver, och som närmast liknar depressiva symtom. Jag tycker Du skall berätta det för Din Doktor. Man kan sänka dosen (tillfälligtvis?) alternativt påbörja en antidepressiv medicinering.

Med vänliga hälsningar Anders Berntsson chefsöverläkare, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Känner ett lätt tryck över bröstet.

2011-07-30 | 00:22

av Anders Clarberg

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

psykisk störning

2011-01-5 | 17:08

av Jan Wålinder


Annons
Annons
Annons
Annons