Fråga doktorn

Fråga   Psykiatri

Ackomodationsstörning efter medicin?

Hej! Jag fick en kraftig depression förra året...jag åt en läkemedel för depressionen, Efexor. Efter att jag slutat med medicinen fick jag kraftiga problem med synen. Jag har hört att det kallas för ackomodationsstörning. Jag är bara en tjej på 22 år så det borde inte ha med ålder att göra. Frågan är, hur ska jag bli av med detta problem. Jag har så otroligt svårt att fokusera blicken. Det blir mycket jobbigare med att läsa och socialt. Jag har gjort en synkontroll hos en optiker innan jag började med medicinen, problemet kom i samband med tabletterna. Snälla svara på frågan, jag lider verkligen av detta.

Svar:

Ackommodationsstörningar kan uppträda i samband med medicinering med olika läkemedel. Dit hör tex antidepressiva medel. Besvären brukar dock försvinna när man minskar dosen eller avslutar behandlingen.Tag kontakt med en ögonspecialist.

Vänliga hälsningar Jan Wålinder, professor, psykiater.

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
Biverkningar av mediciner mot depression

2011-08-10 | 14:07

av Jan Wålinder

Medicinering vid långsam metabolisering

2011-08-10 | 01:01

av Anders Berntsson

Panikångest och depression

2011-07-21 | 15:45

av Anders Berntsson

Byte av läkemedel mot depression

2011-07-14 | 12:40

av Jan Wålinder

Hur länge ska jag äta Citalopram? Vill ha medicinen hela livet ut

2011-06-15 | 15:48

av Jan Wålinder

Risk för fosterskador av cymbalta mot depression

2011-05-27 | 09:06

av Anders Berntsson

Risk för fosterskador?

2011-05-27 | 09:04

av Anders Berntsson

Familj i kris - sonen har depression

2011-05-13 | 08:26

av Anonym användare

Minskad stress vid depression?

2011-04-26 | 16:44

av Jan Wålinder

Anonym diagnos?

2011-04-14 | 16:03

av Anders Berntsson

Yr och konstig av Citalopram

2011-03-8 | 10:06

av Anders Berntsson

Må sämre vid tillfrisknande?

2011-02-28 | 10:52

av Jan Wålinder

Hur länge kan man äta Sertralin? Planerar att bli gravid

2011-02-17 | 13:41

av Anders Berntsson

Vad skall jag göra?

2011-01-11 | 23:07

av Jan Wålinder

Extremt trött

2011-01-10 | 19:02

av Anders Berntsson


Annons
Annons
Annons
Annons