Forum Depression och ångest


Viktökning av Buspar?

Hej, jag har haft Efexor i varierande dos sedan 2004 och det har nog funkat ok på de flesta plan. Fick för en månad sedan Buspar tillagt och tyckte redan efter några dagar att armar och ben och mage blivit rundare. Ytterligare "bevis" är att vissa kläder inte längre passar. Har någon annan tyckt att de ökat i vikt av Buspar? Har de senaste 7, 8 veckorna tränat ca 3 ggr i veckan, mot att tidigare aldrig satt foten på ett gym, men tror inte det är muskler som orsakar min nya mage. Funderar nu på något fettförbränningsmedel, samtidigt som det inte känns som en så bra idé... Eller? Vet inte ens om jag känner någon positiv verkan av Buspar, och jag går i så fall upp i vikt "till ingen nytta", känns det som nu.

Jodå ...känner till detta med mediciner, inom detta område, jag har rent ut, fått "svälta" o delvis leva på vatten, för man ökar groteskt av dessa mediciner, man hamnar i en svår situation där man måste ha både mat och tabletter, och tabletterna kan man ju inte va utan, då blir man "tokig" av det, så det blir maten som ,man får dra in på........Usch, vi har det enormt jobbigt/ kram ponnya


Hej! Är en tjej snart 50 som har skitjobbigt med ångest och depression. Vill säga att jag inte hört eller sätt viktökning av Buspar, däremot Efexor. Var psyksyrra innan jag blev sjuk. Vem vet, kanske är det kombinationen av lm tillsammans som gör det. Har en fråga, mår du bättre med Busperen? Vill gärna veta, funderar. Själv tål jag inte anti. Önskar dig lycka till och ha det så bra du kan. Kram Marre3


Hej! Tack för svaren! Jag hade Fluoxetin i någon månad innan jag bytte till Efexor, och minskade i vikt under ett halvår. (Kan dock kanske bero på att jag inte tog mig tid att äta och sova.) Har läst att Efexor kan ge både och. Jag har inte heller hört att Buspar skulle påverka vikten men kanske kan det va som du säger, Marre3, att kombinationen gör det? Inbillar mig att jag fått ett större sötsug senaste månaden så har ju också funderat på om det hände något annat i huvudet när jag började med Buspar... Jag har hört om mediciner för bipolär sjukdom att viss medicin kan ge ökad aptit, och annan kan ge jättesnabb viktökning utan ökad aptit... Det är ju så fel att man ska behöva ställas inför valet mat eller medicin. Det är ju en situation som inte ska finnas. Som du sa ponnya, medicinen måste man ju ha för att inte bli "tokig", och mat. Är man deprimerad så blir det väl lätt så otroligt jobbigt när vikten ändras. (Det räcker bra med elände som det är, tack.) Pendlar mellan att be att få sluta med Buspar eller gå på någon "svältdiet" ett tag, om jag fixar det. Jag vet faktiskt inte om jag mår bättre med Busparen. Jag antar att Efexor inte var tillräckligt, även om jag tyckt att det funkat ok. Ibland har det ju dock känts som om man inte varit på någon medicin alls... Har tänkt på att jag inte vaknat med "träningsvärk" i käken varje dag nu, så kanske kan jag slappna av mer när jag sover? Andra tycker att jag verkar må bättre. Jag känner att jag rasar lika djupt för minsta lilla sak som förut, men kanske hämtar jag mig snabbare? Jag hoppas ni får en medicin och/eller terapiform som funkar som den ska. Stor kram/mudflower

Annons
Annons
Annons