Forum Depression och ångest


Vad har jag gjort, snälla råd någon..

Fick panik för två dagar sedan, fick nog av allting. Ville ta tag i mitt liv på mitt sätt! Avbokade psykologen, slutade äta medicin och nu ligger jag här förtvivlad! Är så yr så jag inte kan fokusera blicken, kräkt en gång i timmen, får inte i mig någon mat och bara gråter helt utan anledning. Äter 150 mg efexor, är detta utsättningssympton! Hur blir jag av med dem, kan jag bara äta en 150 mg tablett igen som om ingenting har hänt. Till råga på alla fyllde jag år igår, skulle haft ett "kalas idag" ,men har nu avbokat allt i ren panik. Mår pytom..vad hjänder med mig!!! Går runt förtvivlad eller bara ligger med kudden över huvudet och vill försvinna.!!!! Hur blir jag av med den här känslan! Någon som vet????????????

Det bästa är nog att du kanske börjar med ½ tablett o sedan trappar upp till en hel. Jag har gjort sådär med mina mediciner, det brukar rätta till sig ganska snabbt när man fått i sig lite medicin igen. Försök få i dig tillräckligt att dricka åtminstone, the, blåbärssoppa eller liknande tills du känner att du klarar av att äta vanlig mat. Kram!!


Ring din vårdcentral, eller din doktor för att få råd. Det är viktigt. *Kramisar*


man ska aldrig sluta tvärt med antideppressiva mediciner, alla dina symptom tyder på utsättningssymptom, o du kan falla än längre ner i depressionen, vad du ska göra??? ta kontakt med din läkare, o prata med henne/honom om huruvida du ska trappa nereller behålla den dos du nu har,,, kram /TC


Tack för era svar. Jag är för feg för att ringa och fråga om råd, känner mig dum och skyldig. Jag borde ha vetat bättre men trodde att jag skulle klara av det. Igår tåg jag en 150 mg tablett igen, kan tyvärr inte dela dosen men det fungerade ändå. Är fortfarande yrslig men nu är det iaf hanterbart, skönt. Jag har psykologtid på torsdag, skall fråga henne om om kan be en läkare skriva ut 75 mg tabletter. Trivdes bättre med det. Tack igen och jag har lärt mig läxan. Kram till er


Hej! Det är jätteviktigt att du sköter dina mediciner som läkaren ordinerat dig. Äter själv efexor och vi vet båda två att det tar lång tid för medicinen att börja verka (mer ångest och depression) borde vara likadant när man skall sluta med efexor och andra antidepressiva mediciner. Ibland blir jag oxå trött på alla mediciner men är attans glad att dom finns. Jag tycker du skall prata med din läkare och berätta att du har slutat ta din medicin. Troligt är att du succesivt får börja trappa upp medicinen igen, kanske med hjälp av lugnande. Har du ätit efexorn en längre tid så tror jag inte det skall ta så lång tid för dig att må bättre. LYCKA TILL!!!


Hej! Jag äter själv efexor och vill sluta men min doktor vill avvakta och har inte vågat genomföra det på egenhand. Jag är nämligen rädd att det ska resultera i att jag är tvungen att göra/få ECT igen. Även om orsaken till detta inte enbart berodde på insättningssymtom av efexor så hade de nog en bidragande orsak. Om du tar efexor i kapslar, så går det faktiskt att dela på dem, även om det är lite krångligare. Om du skruvar på tabletten så att skalet lossnar ligger det små korn i detta och tar du hälften av dem har du delat på tabletten. det är dock bättre om du kan få tabletter med den styrka som du vill. Jag äter själv 150mg efexor, men tar 2 st 175 mg. Angående imovane så är den enda biverkningen som jag märkt en äcklig bismak som kan sitta kvar ganska länge. Jag var liksom du emot att ta sömntabletter, men fick precis samma svar och jag är inte beroende av dem, ibland måste kroppen sova och då kan imovane vara bra att ta till om det krävs. Hoppas du fått några svar. Lycka till och sov gott

Annons
Annons
Annons