Forum Depression och ångest


utsättningssymptom

äter cymbalta sedan 3 mån, är mkt medicinkänslifg och dosen fick höjas sakta sakta.när jag hade ätit 60 mg i två veckor mådde jag bra men fick mkt frekventa obehagliga muskelryckningar så dosen sänktes till 40 mg.Jag har nu fått brännande / stickande känsla i huden på underarmar/ handryggar och på underben/ fotryggar.Jag kommer inte ihåg om detta kom samtidigt med muskelryckningarna eller när de sänkte dosen.Jag har inte ångest och vill inte behöva sluta med medicinen för det är svårt att byta till ngt annat för jag har inte tålt andra antidepp för magen.Det hela kompliceras av att jag har restlesslegs som tydligen kan kännas brännande.Är det ngn annan som fått detta som utsättningsfenomen? jag hoppas att det skall vara det för då går det ju över , har varit så här i snart 2 veckor.

det låtr som utsätätningssymtom jag fick så när jag slutade mend stesoliden o det tog runt 3-4 veckor inan det släppte så håll ut det kommer att gå över/kram

Annons
Annons
Annons