Forum Depression och ångest


Känner mig konstig av medicinen

Äter cipralex och har redan, efter två dagar fått lite konstiga biverkningar. Grät väldigt mkt innan o det är som om det bara slutat, som att pillret stoppar känslorna totalt, någon som upplevt det? Vet inte om det är pillret, kanske är något annat men det var så tydligt bara. Mådde oxå jättebra en dag men sedan tillbaka igen nästa dag och sedan på kvällarna kan jag inte sova utan känner att jag nästan blir kreativ o måste göra saker men jag vet inte vad

Känner igen det där med sömnbesvären. De flesta biverkningarna försvinner efter ca 2-4 veckor om det är rätt medicin för dig dvs. Viktigt att man inte ökar dosen i för snabb takt. Men försök stå ut med (biverkningarna )eller eg är det så att det tar ett tag för kroppen att ställa in sig, återställa den obalans som uppstått. Samtala med din läkare om biverkningarna. Kram /A

Annons
Annons
Annons