Forum Depression och ångest


Har någon av

er tagit Anafranil hur mycket har ni gått upp i vikt blev ni trötta av den. Har den haft positiv effekt.Jag har tagit den i en vecka nu, vill inte gå upp i vikt,ännu mer då jag har gått upp 20kg på en månad med Mirtazapin. Vet ngn av er är det själva tablett man blir tjock av,eller är det att man får enorm aptit av den.Fattar inte riktigt det där. Tack.

Jo, det finns ett samband. Man samlar på sig vätska får ökad aptit, blir sömnig, skakig o svettig. Tyvärr är det så. Har du provat andra antid.. som inte har den effekten. Gick ett tag på Tryptizol som är samma läkemedelsgrupp som Anafranil. Slutade, går man upp i vikt har man ännu en sak att må dåligt av. Ta upp det med din läkare, önskar dig lycka till!!! kRAM


Tack ska ta o prata med läkaren för jag mår ännu värre när jag tänker detta med vikt.Har provat många antidep.. men inga har hjälpt mig utan Mirtazapin men den gav mig oxå 20kg extra. Skulle jag märka att jag går upp i vikt så ska jag sluta med det för så kan jag inte ha det heller. Inget kul med dem jättemånga kilo. Kram


jag ahr fått anafranil i både droppform som en akutskjuts när jag var inlagd, o sen på piller, det enda jag hade som biverkning av den, var enorma svettningar, o då menar jag enorma, o det gick jag ner på, men jag fick nya mediciner sen, klarade inte av svettningarna, vad jag böt till minns jag inte, för det var jättelänge sen,,


TC:Menar du att du har gått ner i vikt pga av så mycket svett. Jag svettas som en gris hoppas jag går ner i vikt lite i alla fall.


det är inte tabletten man går upp av utan av ökad aptit har inte gått upp nånting av zoloft men gick upp av effexor tidigare kram


Hej! Jag tycker du ska kolla med din läkare om Fluoxentin... Jag har ätit dom i några år och har inte gott upp i vikt. Dom är emot deprission och fobi mm kossarosa


Ok tack för era svar då vet jag det att det är inte själva tablett som gör att man går upp i vikt. Det ska jag komma ihåg så jag inte går upp i vikt ännu mer som jag har gjort på Mirtazapin.


Mirtazapin borde bara vara för dem som vill gå upp i vikt. Kolla om det finns annat. Det är ju inte lätt att gå ner igen. Finns det någon som har tips?


Mirtazapin ska ju ochså försvinna inom högkostnadsskyddet. Det står i Apotekets tidning. Effexor gav mig hämska mardrömmar.


Substansen mirtazapin kommer inte att försvinna från högkostnadsskyddet, men däremot originalet Remeron-S, eftersom priset är alldeles för högt. Företaget var inte villig att sänka priset så de sparkades ut från "förmånet".

Annons
Annons
Annons