Hej jag fick glasögon i höstas när jag var 42. Synfelet var olika på båda ögonen och när jag fick glasögonen så såg jag suddigare med vänstra ögat trots dem.
Jag pratade med optikern som sa jag hade ett sånt synfel så jag kommer inte se helt bra med glasögonen.Jag ser perfekt med högra ögat nu men blir så trött i det vänstra ögat.
Är det riktigt? Jag ser liksom oskarpt med glasögonen,ostadigt eller hur jag nu ska beskriva det.När jag går känns det obehagligt när allt rör sig.
Mitt bra högra öga får ju liksom kämpa extra mycket nu.
Ska det vara så här eller har hon gjort fel?Hon bytte glas av misstag under synundersökningen så jag har ett litet tvivel gnagandes.
Mvh Eva
Hej!
Är du inte nöjd ska du påtala det för din optiker som då får kolla av så glasögonen är tillverkade korrekt och likaså kolla av så styrkorna stämmer med synundersökningen. Har något blivit fel byts det på garanti. Är du osäker går det även att be en annan optiker att göra en synundersökning för att få en second opinion. Trevlig helg!
Vänliga hälsningar
Peter Vetterskog, Leg. Optiker på Medoptik