Jag har upptäckt att jag har en brun fläck eller prick bredvid iris, alltså på ögonvitan (bara ca 2-3 mm stor). Det är nästan som om det spruckit vid iris och det runnit ut lite. Jag tycker att det har vuxit lite med. Vad kan det vara? Är orolig.
Pigmenteringar på ögonvitan (konjunktivan) eller på regnbågshinnan (iris) är vanligtvis så kallade nevus (födelsemärken) . De är vanligen godartade och de förekommer var som helst på kroppen, till och med inne i ögat. Dessa pigmenteringar beror på tillväxt av celler med mörkt pigment i (melanin).
Nevus kan komma under hela livet och de kan i sällsynta fall övergå i elakartad form. Nytillkomna förändringar eller förändringar som växer eller ändrar utseende bör man alltid låta undersöka.
Vänlig hälsning,
Per Sandkull