
Quiz: Vad vet du om cystnjure?
Vad kan du om polycystisk njursjukdom (ADPKD)? Testa dina kunskaper och lär dig mer genom att göra vårt quiz. Starta testet genom att besvara första frågan. Lycka till!
Sponsrad länk
Läs mer och ladda ner appen här (patientavgift 0 kr) »
Få artrosbehandling direkt i en app
Träna bort ledvärk i höfter och knän med ett anpassat program. Med appen gör du 2 övningar om dagen och har kontinuerlig kontakt med en fysioterapeut.
Går du ofta upp på natten för att kissa? Då kan det vara nokturi. Här kan du lära dig mer om nokturi och vad du själv kan göra för att lindra besvären.
Kommentera denna artikel
Jag låg inne för ilues och jag fick ta kontrastsvätska och det visades sig att det var tarmvred och sen var det något annat dom såg. En liten svullnad på tjocktarmen o det skrev misstänkt magnilite. Vad betyder det?
Hej jag har atros i båda mina händer jag ont och dom domnar av och på helst på nätterna då kan jag knappt väckla ut händerna eller fingrarna o ont gör det oxå. Vad kan man göra ?
Hej Göran!
Den 4 september (2018) kommer vi ha en chatt om cystnjurar. Ställ dina frågor där så får du svar från en expert. Följ denna länk:
https://www.netdoktor.se/njurar-urinvagar/adpkd-cystnjure/expertchattar/chatt-experten-svarar-pa-dina-fragor-om-cystnjurar/
jag har polyneuropati, förmodligen CMT2!
Förutom fötter o underben har nu även symtom uppträtt i händerna , fr allt i h hand, som har blivit försvagad , domnar och fingrarna fastnar i spasmer. Jag äter lyrica ich ante depressiva tabletter jämte alvedon, tradil mm mot smärtan. Vad mer kan jag göra??
Jag har flera systor i båda njurarna, 2 st är ca 6 cm stora och flera mindre. Jag har inte högt blodtryck el andra symtom men undrar om jag skall vara orolig???
Inga har kommenterat på denna sida ännu