Studie: Dans bra för äldres hälsa
Ytterligare studier visar nu dansen positiva roll och effekt i frågan om äldres hälsa.
Lider du av migrän?
Delta i undersökning som syftar till att öka kunskapen om hur personer med migrän upplever tillståndet och den vård de får.
Små grupper bestående av personer mellan 63 och 80 år fick i undersökningen antingen träna med samma sorts rörelser, som stavgång och cykling, eller träna dans där de hela tiden lärde sig nya koreografier.
Det man kunde se var att volymen hippocampus i hjärnan ökade hos båda grupperna. Hippocampus hör till det område som har med minne och inlärning att göra.
Gruppen som dansade fick dessutom bättre balans. Något som kan vara viktigt för att förhindra fallolyckor hos äldre.
Samma forskargrupp har tidigare studerat hur dans kan passa särskilt bra för att stärka musklerna hos äldre.
Har du frågor eller funderingar om MS? Få svar och diskutera med andra patienter, moderator och medicinjournalist i Forum MS. Du kan vara anonym »
Öka din kunskap om MS
Utbildning där du som lever med MS eller är anhörig till någon med MS får lära dig mer om behandlingsmöjligheter, vad som gäller vid vaccinationer och olika bromsmediciner och vilka rättigheter och möjligheter man har som patient med MS.
- Sveriges Radio Vetenskap - http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=6765877
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu