Fråga Tandläkaren

Fråga   Mun & tänder

Implantat

Hej!

Jag fick implantat i över och underkäken för ca 6 år sedan.

Sedan ca 2 månader tillbaka har mitt tandkött svullnat och blött.

I förra veckan var jag hos tandläkaren och hon tog loss inplantatet

och slipa på protesen och satte dit den igen.

Hon sa att tandköttet svullna p.g.a min medicinerig.

Hur får man reda på vilken medicin som är orsaken?

 

Svar:

Hej!

Vissa blodtrycksmediciner samt mediciner mot epilepsi kan ge hyperplastisk gingiva. Vilken medicin som det är i ditt fall borde din tandläkare kunna informera dig om.

 

Vänliga hälsningar

Besvarade frågor under chatten

Fråga Besvarad
diklofenak + paracetamol ?

2017-06-9 | 21:59

av Distriktstandvården

Knöl i munnen

2017-06-14 | 01:29

av Distriktstandvården

Torr hals, mun och slemhinnor

2017-05-30 | 10:24

av Distriktstandvården

Torus mandibularis - käkkirurgi?

2017-05-21 | 00:36

av Distriktstandvården

Pulserande tandkött och tandvärk

2017-05-13 | 20:06

av Distriktstandvården

Knöl i munnen

2017-05-10 | 14:19

av Distriktstandvården

Ögonvärk

2017-05-10 | 14:22

av Peter Vetterskog

Munskölj mot inflammerat tandkött

2017-05-5 | 02:00

av Distriktstandvården

karies bakom 4 tänder, barn 2 år

2017-05-4 | 09:20

av Distriktstandvården

Nervskada i munnen

2017-04-27 | 11:52

av Distriktstandvården

Kliande tandkött

2017-04-17 | 00:52

av Distriktstandvården

Mun

2017-04-17 | 00:16

av Distriktstandvården

Torus

2017-04-6 | 20:39

av Distriktstandvården

sår på läppen efter fall

2017-04-18 | 11:40

av Distriktstandvården

Tandkött

2017-04-4 | 09:20

av Distriktstandvården


Annons
Annons
Annons
Annons